PSNC Podcast: Skansen w 12K – czyli ultranowoczesna humanistyka cyfrowa

PSNC Podcast: Skansen w 12K – czyli ultranowoczesna humanistyka cyfrowa

Zapraszamy na drugi z serii PSNC Podcast. Tym razem specjaliści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przybliżą projekt Dariah.Lab – realizowany w celu zbudowania badawczej infrastruktury humanistyki cyfrowej. Infrastruktura ta została umieszczona na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej w obszarze nauk społecznych i humanistycznych.

PSNC Podcast to seria popularnonaukowych rozmów, w których wyjaśniamy inżynierskie tajemnice, opowiadając o tym, jak nauka i technika przekładają się na życie codzienne. Podcasty prowadzone są w formie rozmów specjalistów z PCSS i dziennikarzy, którzy wspólnie spróbują przełożyć naukowe zawiłości na język zrozumiały dla każdego.

Gościem drugiego odcinka PSNC Podcast jest Tomasz Parkoła – kierownik Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy w PCSS i jednocześnie kierownik projektu Dariah.Lab. Czym jest Dariah i dlaczego pierwsze skojarzenie wiąże się nie z poważnym projektem, ale damskim imieniem? Jaki wpływ na otoczenie mają projektowe laboratoria? Co można zrobić z dokumentami sprzed pół wieku zapisanymi w pożółkłych zeszytach? Do czego służy georadar i co kryje się pod nazwą platforma wizualizacji czasoprzestrzennych?

Rozmawiają dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.

Kolejne odcinki podcastów dostępne będą na stronie: https://www.pcss.pl/podcast.