Zapraszamy do zapoznania się z efektami działalności Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych – IBM Quantum w ramach pierwszego etapu działalności w 2022 roku. Dokument jest wynikiem współpracy wielu zespołów naukowo-badawczych w kraju i powstał na bazie wykonanych zadań analitycznych, programistycznych i eksperymentalnych z wykorzystaniem dostępu do infrastruktury zasobów komputerów kwantowych IBM Quantum.
Na podstawie zebranych doświadczeń raport przybliża aktualny stan rozwoju programowalnych bramkowych komputerów kwantowych IBM Quantum na tle wielu wyzwań, a jednocześnie możliwych zastosowań technologii kwantowych w symulacjach i obliczeniach. Należy zaznaczyć, iż raport jest formą podsumowania i nie wyczerpuje tematyki oraz wszystkich zagadnień podejmowanych przez krajowych użytkowników naukowych, lecz stara się przybliżyć i wskazać liczne zagadnienia badawczo-rozwojowe szczegółowo podejmowane przez krajowe zespoły eksperckie.
Przyjęto założenie, iż podsumowanie pierwszego etapu realizacji zadań powinno w naturalny sposób wprowadzać również czytelnika w świat technologii kwantowych wyjaśniając fizyczne podstawy funkcjonowania komputerów kwantowych. Dołożono starań, aby raport porządkował chronologicznie i tematycznie najważniejsze zagadnienia na pograniczu informatyki i fizyki, aby tym samym trafić do szerszego grona czytelników. W efekcie, raport został podzielony na trzy komplementarne Rozdziały.
Ponad 10 mln zł na rozwój technologii kwantowej w Polsce
2024-10-30
PCSS afiliowany przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) otrzyma od Ministerstwa Cyfryzacji dotację w wysokości ponad 10 mln zł. Środki te wesprą tworzenie nowoczesnych programów edukacyjnych i szkoleń, które przygotują specjalistów do pracy z komputerami kwantowymi. Dotacja zostanie przyznana do końca 2025 roku i ma na celu zwiększenie kompetencji cyfrowych w obszarze inżynierii kwantowej.
Sukces zespołu Conference4me
2024-10-29
Aplikacja Conference4me, nazywana asystentem uczestnika konferencji, opracowana i rozwijana przez specjalistów z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, we wrześniu 2024 roku towarzyszyła ponad 30 międzynarodowym konferencjom, dostarczając narzędzie do zarządzania agendą, prelegentami, prezentacjami i wieloma innymi funkcjami uczestnikom z różnych zakątków świata.
Platforma AI4EOSC uruchamia wersję beta usługi API LLM4EOSC
2024-10-28
AI4EOSC w czasie EOSC Symposium w Berlinie ogłosiło wdrożenie wersji beta usługi API LLM4EOSC (Large Language Models for the EOSC). Ta innowacyjna usługa jest teraz dostępna dla ograniczonej liczby użytkowników w społeczności European Open Science Cloud (EOSC) w celu jej oceny i przekazania opinii.
Oficjalne uruchomienie usług węzła EOSC EU Node
2024-10-25
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, w imieniu Komisji Europejskiej, z przyjemnością ogłasza oficjalne uruchomienie usług węzła EOSC EU Node, stanowiący kamień milowy w procesie wdrażania Otwartej Nauki w Europie (European Open Science Cloud, EOSC).
PSNC Digital Future Talks: Realne korzyści cyfrowych bliźniaków
2024-10-24
Zapraszamy na kolejny odcinek PSNC Digital Future Talks. Gościem dr. Magdaleny Baranowskiej-Szczepańskiej jest lider przestrzeni PSNC Future Labs - dr Adam Olszewski, który opowiada o cyfrowym bliźniaku w kontekście prac nad tym projektem, odbywających się na Zwierzynieckiej 20 w Poznaniu.
Plakat projektu AI4EOSC nagrodzony podczas EGI 2024
2024-10-22
Konferencja EGI (Enabling Grids for E-SciencE) to międzynarodowe spotkanie naukowców, ekspertów z dziedziny IT oraz dostawców usług komputerowych. Podczas tegorocznej edycji, goszczącej we włoskim Lecce (30.09-4.10.2024 r.), plakat prezentujący wykorzystanie platformy AI4EOSC do zintegrowanej ochrony roślin, zdobył nagrodę w kategorii najlepszy poster.
3DBigDataSpace: Zmieniamy przyszłość cyfrowego dziedzictwa kulturowego w 3D
2024-10-21
Brak odpowiednio wysokiej jakości treści 3D był czynnikiem ograniczającym rozwój technologii XR i aplikacji 3D, szczególnie gdy treści te dotyczyły dziedzictwa kulturowego. Naprzeciw temu wyzwaniu wychodzi nowy projekt 3DBigDataSpace, który ma na celu zrewolucjonizowanie dostępności i użyteczności danych 3D dla dziedzictwa kulturowego, edukacji i turystyki w całej Europie.
Uruchomiono nowe łącze światłowodowe pomiędzy PTB a PCSS do transmisji czasu i częstotliwości
2024-10-10
Sukcesem zakończyła się instalacja połączenia do transferu czasu i częstotliwości pomiędzy niemieckim narodowym instytutem metrologicznym (PTB) w Brunszwiku a Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Połączenie to ma być pierwszym z całej siatki, tworzącej szkielet ogólnoeuropejskiej sieci transferu czasu i częstotliwości, realizowanej pod auspicjami sieci GÉANT.
Kongres Efektywnej Komunikacji „Uprość w Prostym Piśmie”
2024-11-05
29 października 2024 r. odbył się w Warszawie Kongres Efektywnej Komunikacji, organizowany przez Fundację Języka Polskiego. W ramach panelu eksperckiego dr hab. Jarosław Liberek (UAM) oraz dr Tomasz Hoffman (PCSS) zaprezentowali „Proste Pismo” – uniwersalne narzędzie do upraszczania pism, które powstało przy współpracy Urzędu Miasta Poznań, Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego.
PCSS gospodarzem ATRIUM Researchers Forum
2024-10-23
17 października 2024 r. odbyło się międzynarodowe Forum Badaczy w ramach projektu ATRIUM (Advancing FronTier Research In the Arts and Humanities). PCSS jako jeden z partnerów wchodzących w skład konsorcjum został gospodarzem pierwszego tego typu spotkania, służącego wymianie doświadczeń różnych badaczy skupionych w obszarach humanistyki cyfrowej. Organizatorem spotkania był Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (IBL PAN).
Synergy Days 2024
2024-10-22
14 i 15 października 2024 roku odbyło się w Barcelonie spotkanie Synergy Days, uważane za najważniejszą konferencję łącząca cyfrowych innowatorów europejskiego sektora rolno-spożywczego. Międzynarodowa społeczność skupiona wokół projektu Smart Agri Hubs spotyka się, by dzielić się wiedzą i wymieniać doświadczeniami. W wydarzeniu wzięli udział kierownik Działu Analityki i Semantyki Danych PCSS - dr inż. Raul Palma oraz Marcin Płóciennik - kierownik Działu Technologii Internetu Rzeczy.
Prezentacja „Large-scale environmental simulations as a step towards digital twins”
2024-10-21
Jednym z prelegentów, odbywającego się w Poznaniu spotkania "Becoming a zettabytes economy. Advanced data centres impact & what’s Beyond?", był dr inż. Marcin Lawenda z Działu Nowych Architektur HPC Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Celem jednodniowego wydarzenia było połączenie biznesu, nauki i sektora publicznego w Wielkopolsce.
O projekcie INSENSION na warsztatach VOICE4PIMD
2024-10-18
Amerykański Uniwersytet Notre Dame we współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym zapraszają na dwudniowe (24-25.102024 r.) warsztaty w ramach inicjatywy Voice4PIMD, związanej z zastosowaniem sztucznej inteligencji w komunikacji osób z głęboką intelektualną i wieloraką niepełnosprawnością (PIMD).
Webinar „Cyberbezpieczny przemysł spożywczy”
2024-10-17
Jak wzmocnić zabezpieczenia swojej sieci przemysłowej korzystając z dostępnych funduszy unijnych? To pytanie to główny temat webinaru, organizowanego z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach z branży spożywczej, który odbędzie się 18 października 2024 roku. Zapraszamy do rejestracji na to bezpłatne wydarzenie.
STEAM w praktyce w Stolicy eXperymentu
2024-10-16
Praktyczne zastosowanie podejścia STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) w codziennej edukacji będzie głównym tematem jednodniowej konferencji, która 17 października br. odbędzie się w Stolicy eXperymentu w Gnieźnie. Wydarzenie skierowane jest do nauczycieli regionu, którzy pracują projektowo lub chcieliby zacząć pracować projektowo. W konferencji wezmą udział eksperci z Laboratorium Innowacyjnej Edukacji PCSS.
Uruchomienie EOSC EU NODE
2024-10-15
10 października 2024 r. w Brukseli odbyło się pierwsze uruchomienie EOSC EU NODE - węzła referencyjnego dla EOSC udostępnionego przez Komisję Europejską. Prezentacja odbyła się dla Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji (DG RTD) Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG CNECT) oraz Stowarzyszenia EOSC. Wydarzenie inauguracyjne skupiało się na technicznej demonstracji węzła EOSC EU, dostarczonego przez wykonawców, odpowiedzialnych za obsługę, utrzymanie i wsparcie usług w ramach EOSC EU Node.
Projekt SOULSS: „Naucz się uczyć”
2024-10-21
Czas pandemii, lockdownów i przymusowego nauczania zdalnego wyraźnie pokazał, że istnieje duża luka w umiejętnościach cyfrowych nauczycieli nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. PCSS stale podejmuje działania mające na celu wypełnienie tej luki, o czym najlepiej świadczy udział poznańskiego Centrum w kolejnym już projekcie dotyczącym kompetencji ICT
Nagrody Nobla 2024: AI w fizyce i chemii
2024-10-16
Tegoroczne Nagrody Nobla, przyznane w dziedzinie fizyki i chemii, związane są ściśle z zastosowaniem sztucznej inteligencji. O komentarz do werdyktu Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk poprosiliśmy dr. Mikołaja Buchwalda z Działu Usług Internetu PCSS, zajmującego się w swych pracach badawczych neurokognitywistyką, metodologią uczenia maszynowego, a także badaniem możliwości wyjaśniania ludzkiej fizjologii i psychologii za pomocą sztucznej inteligencji i zaawansowanej analizy danych.
Edukacja pełna wyzwań
2024-10-14
Analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje na wysoki i pogłębiający się niedobór specjalistów w branży IT. Komisja Europejska alarmuje, że już teraz ponad trzy czwarte przedsiębiorstw w UE zgłasza trudności ze znalezieniem pracowników posiadających niezbędne umiejętności. W PCSS stawiamy czoła tym i podobnym wyzwaniom jakie stawia przed nami cyfrowa gospodarka.
Prace nad nowymi metodami diagnozowania jaskry
2024-10-10
W Dziale Inżynierii Danych i Platform Analitycznych we współpracy z [W] Eye Clinic prowadzone są prace nad nowymi metodami diagnozowania jaskry i wspomaganiem wyboru optymalnego postępowania terapeutycznego. Jaskra jest grupą chorób prowadzących do uszkodzenia nerwu wzrokowego, która stanowi poważny problem dla wielu milionów pacjentów na całym świecie.
Inteligentna identyfikacja wariantów złośliwego oprogramowania
2024-09-12
Każdego dnia odnotowuje się ok. 500 tys. nowych przykładów malware’u. Mimo iż wiele z nich nie różni się znacząco od tych już znanych, analiza klasycznych sygnatur, czyli charakterystycznych fragmentów ich kodu binarnego, nie jest wystarczająca. Twórcy malware’u wykorzystują narzędzia do modyfikowania kodu źródłowego (tzw. obfuskacji), co może prowadzić do opóźnionej detekcji funkcjonalności wykorzystujących nieznane podatności.
Skok PCSS w przyszłość obliczeń
2024-09-04
Aby wzmocnić przewagę konkurencyjną w Polsce i Europie oraz móc wykorzystać kompleksowe rozwiązania HPC, PCSS nawiązał współpracę z firmą xFusion, specjalistą z dziedziny infrastruktury obliczeniowej. Na bazie doświadczeń z tej współpracy powstał white paper opisujący potencjał przyspieszania badań naukowych, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych serwerów xFusion oraz ich wydajności, która wyznacza nowe standardy w świecie IT. Zachęcamy do lektury artykułu (w wersji angielskiej), w którym przybliżone zostały rozwiązania wdrożone w projekcie KMD.
Piszą o nas (sierpień)
2024-09-03
Zapraszamy na krótki przegląd portali internetowych, a także artykułów prasowych i programów telewizyjnych, w których pojawiły się materiały dotyczące różnych aspektów działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Krajowe laboratorium sieci i usług 5G
2024-08-19
Rozwój sieci 5G jest motorem napędowym cyfrowej transformacji w Polsce. Zaprojektowana infrastruktura badawcza jest zgodna z architekturą sieci 5G i umożliwia prowadzenie badań zarówno w pojedynczym laboratorium, jak i w całym rozproszonym ekosystemie. Jest to możliwe dzięki wdrożeniu sieci operacyjnej 5G dla projektu oraz opracowaniu i uruchomieniu systemu zarządzania i monitorowania infrastruktury 5G. Sieć operacyjna krajowego laboratorium ma za zadanie połączenie laboratoriów umiejscowionych w różnych lokalizacjach i w różnych częściach kraju.
Ponad 10 mln zł na rozwój technologii kwantowej w Polsce
2024-10-30
PCSS afiliowany przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) otrzyma od Ministerstwa Cyfryzacji dotację w wysokości ponad 10 mln zł. Środki te wesprą tworzenie nowoczesnych programów edukacyjnych i szkoleń, które przygotują specjalistów do pracy z komputerami kwantowymi. Dotacja zostanie przyznana do końca 2025 roku i ma na celu zwiększenie kompetencji cyfrowych w obszarze inżynierii kwantowej.
Kongres Efektywnej Komunikacji „Uprość w Prostym Piśmie”
2024-11-05
29 października 2024 r. odbył się w Warszawie Kongres Efektywnej Komunikacji, organizowany przez Fundację Języka Polskiego. W ramach panelu eksperckiego dr hab. Jarosław Liberek (UAM) oraz dr Tomasz Hoffman (PCSS) zaprezentowali „Proste Pismo” – uniwersalne narzędzie do upraszczania pism, które powstało przy współpracy Urzędu Miasta Poznań, Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego.
Projekt SOULSS: „Naucz się uczyć”
2024-10-21
Czas pandemii, lockdownów i przymusowego nauczania zdalnego wyraźnie pokazał, że istnieje duża luka w umiejętnościach cyfrowych nauczycieli nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. PCSS stale podejmuje działania mające na celu wypełnienie tej luki, o czym najlepiej świadczy udział poznańskiego Centrum w kolejnym już projekcie dotyczącym kompetencji ICT
Sukces zespołu Conference4me
2024-10-29
Aplikacja Conference4me, nazywana asystentem uczestnika konferencji, opracowana i rozwijana przez specjalistów z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, we wrześniu 2024 roku towarzyszyła ponad 30 międzynarodowym konferencjom, dostarczając narzędzie do zarządzania agendą, prelegentami, prezentacjami i wieloma innymi funkcjami uczestnikom z różnych zakątków świata.
PCSS gospodarzem ATRIUM Researchers Forum
2024-10-23
17 października 2024 r. odbyło się międzynarodowe Forum Badaczy w ramach projektu ATRIUM (Advancing FronTier Research In the Arts and Humanities). PCSS jako jeden z partnerów wchodzących w skład konsorcjum został gospodarzem pierwszego tego typu spotkania, służącego wymianie doświadczeń różnych badaczy skupionych w obszarach humanistyki cyfrowej. Organizatorem spotkania był Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk (IBL PAN).
Nagrody Nobla 2024: AI w fizyce i chemii
2024-10-16
Tegoroczne Nagrody Nobla, przyznane w dziedzinie fizyki i chemii, związane są ściśle z zastosowaniem sztucznej inteligencji. O komentarz do werdyktu Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk poprosiliśmy dr. Mikołaja Buchwalda z Działu Usług Internetu PCSS, zajmującego się w swych pracach badawczych neurokognitywistyką, metodologią uczenia maszynowego, a także badaniem możliwości wyjaśniania ludzkiej fizjologii i psychologii za pomocą sztucznej inteligencji i zaawansowanej analizy danych.
Platforma AI4EOSC uruchamia wersję beta usługi API LLM4EOSC
2024-10-28
AI4EOSC w czasie EOSC Symposium w Berlinie ogłosiło wdrożenie wersji beta usługi API LLM4EOSC (Large Language Models for the EOSC). Ta innowacyjna usługa jest teraz dostępna dla ograniczonej liczby użytkowników w społeczności European Open Science Cloud (EOSC) w celu jej oceny i przekazania opinii.
Synergy Days 2024
2024-10-22
14 i 15 października 2024 roku odbyło się w Barcelonie spotkanie Synergy Days, uważane za najważniejszą konferencję łącząca cyfrowych innowatorów europejskiego sektora rolno-spożywczego. Międzynarodowa społeczność skupiona wokół projektu Smart Agri Hubs spotyka się, by dzielić się wiedzą i wymieniać doświadczeniami. W wydarzeniu wzięli udział kierownik Działu Analityki i Semantyki Danych PCSS - dr inż. Raul Palma oraz Marcin Płóciennik - kierownik Działu Technologii Internetu Rzeczy.
Edukacja pełna wyzwań
2024-10-14
Analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje na wysoki i pogłębiający się niedobór specjalistów w branży IT. Komisja Europejska alarmuje, że już teraz ponad trzy czwarte przedsiębiorstw w UE zgłasza trudności ze znalezieniem pracowników posiadających niezbędne umiejętności. W PCSS stawiamy czoła tym i podobnym wyzwaniom jakie stawia przed nami cyfrowa gospodarka.
Oficjalne uruchomienie usług węzła EOSC EU Node
2024-10-25
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, w imieniu Komisji Europejskiej, z przyjemnością ogłasza oficjalne uruchomienie usług węzła EOSC EU Node, stanowiący kamień milowy w procesie wdrażania Otwartej Nauki w Europie (European Open Science Cloud, EOSC).
Prezentacja „Large-scale environmental simulations as a step towards digital twins”
2024-10-21
Jednym z prelegentów, odbywającego się w Poznaniu spotkania "Becoming a zettabytes economy. Advanced data centres impact & what’s Beyond?", był dr inż. Marcin Lawenda z Działu Nowych Architektur HPC Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Celem jednodniowego wydarzenia było połączenie biznesu, nauki i sektora publicznego w Wielkopolsce.
Prace nad nowymi metodami diagnozowania jaskry
2024-10-10
W Dziale Inżynierii Danych i Platform Analitycznych we współpracy z [W] Eye Clinic prowadzone są prace nad nowymi metodami diagnozowania jaskry i wspomaganiem wyboru optymalnego postępowania terapeutycznego. Jaskra jest grupą chorób prowadzących do uszkodzenia nerwu wzrokowego, która stanowi poważny problem dla wielu milionów pacjentów na całym świecie.
PSNC Digital Future Talks: Realne korzyści cyfrowych bliźniaków
2024-10-24
Zapraszamy na kolejny odcinek PSNC Digital Future Talks. Gościem dr. Magdaleny Baranowskiej-Szczepańskiej jest lider przestrzeni PSNC Future Labs - dr Adam Olszewski, który opowiada o cyfrowym bliźniaku w kontekście prac nad tym projektem, odbywających się na Zwierzynieckiej 20 w Poznaniu.
O projekcie INSENSION na warsztatach VOICE4PIMD
2024-10-18
Amerykański Uniwersytet Notre Dame we współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym zapraszają na dwudniowe (24-25.102024 r.) warsztaty w ramach inicjatywy Voice4PIMD, związanej z zastosowaniem sztucznej inteligencji w komunikacji osób z głęboką intelektualną i wieloraką niepełnosprawnością (PIMD).
Inteligentna identyfikacja wariantów złośliwego oprogramowania
2024-09-12
Każdego dnia odnotowuje się ok. 500 tys. nowych przykładów malware’u. Mimo iż wiele z nich nie różni się znacząco od tych już znanych, analiza klasycznych sygnatur, czyli charakterystycznych fragmentów ich kodu binarnego, nie jest wystarczająca. Twórcy malware’u wykorzystują narzędzia do modyfikowania kodu źródłowego (tzw. obfuskacji), co może prowadzić do opóźnionej detekcji funkcjonalności wykorzystujących nieznane podatności.
Plakat projektu AI4EOSC nagrodzony podczas EGI 2024
2024-10-22
Konferencja EGI (Enabling Grids for E-SciencE) to międzynarodowe spotkanie naukowców, ekspertów z dziedziny IT oraz dostawców usług komputerowych. Podczas tegorocznej edycji, goszczącej we włoskim Lecce (30.09-4.10.2024 r.), plakat prezentujący wykorzystanie platformy AI4EOSC do zintegrowanej ochrony roślin, zdobył nagrodę w kategorii najlepszy poster.
Webinar „Cyberbezpieczny przemysł spożywczy”
2024-10-17
Jak wzmocnić zabezpieczenia swojej sieci przemysłowej korzystając z dostępnych funduszy unijnych? To pytanie to główny temat webinaru, organizowanego z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach z branży spożywczej, który odbędzie się 18 października 2024 roku. Zapraszamy do rejestracji na to bezpłatne wydarzenie.
Skok PCSS w przyszłość obliczeń
2024-09-04
Aby wzmocnić przewagę konkurencyjną w Polsce i Europie oraz móc wykorzystać kompleksowe rozwiązania HPC, PCSS nawiązał współpracę z firmą xFusion, specjalistą z dziedziny infrastruktury obliczeniowej. Na bazie doświadczeń z tej współpracy powstał white paper opisujący potencjał przyspieszania badań naukowych, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych serwerów xFusion oraz ich wydajności, która wyznacza nowe standardy w świecie IT. Zachęcamy do lektury artykułu (w wersji angielskiej), w którym przybliżone zostały rozwiązania wdrożone w projekcie KMD.
3DBigDataSpace: Zmieniamy przyszłość cyfrowego dziedzictwa kulturowego w 3D
2024-10-21
Brak odpowiednio wysokiej jakości treści 3D był czynnikiem ograniczającym rozwój technologii XR i aplikacji 3D, szczególnie gdy treści te dotyczyły dziedzictwa kulturowego. Naprzeciw temu wyzwaniu wychodzi nowy projekt 3DBigDataSpace, który ma na celu zrewolucjonizowanie dostępności i użyteczności danych 3D dla dziedzictwa kulturowego, edukacji i turystyki w całej Europie.
STEAM w praktyce w Stolicy eXperymentu
2024-10-16
Praktyczne zastosowanie podejścia STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) w codziennej edukacji będzie głównym tematem jednodniowej konferencji, która 17 października br. odbędzie się w Stolicy eXperymentu w Gnieźnie. Wydarzenie skierowane jest do nauczycieli regionu, którzy pracują projektowo lub chcieliby zacząć pracować projektowo. W konferencji wezmą udział eksperci z Laboratorium Innowacyjnej Edukacji PCSS.
Piszą o nas (sierpień)
2024-09-03
Zapraszamy na krótki przegląd portali internetowych, a także artykułów prasowych i programów telewizyjnych, w których pojawiły się materiały dotyczące różnych aspektów działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Uruchomiono nowe łącze światłowodowe pomiędzy PTB a PCSS do transmisji czasu i częstotliwości
2024-10-10
Sukcesem zakończyła się instalacja połączenia do transferu czasu i częstotliwości pomiędzy niemieckim narodowym instytutem metrologicznym (PTB) w Brunszwiku a Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Połączenie to ma być pierwszym z całej siatki, tworzącej szkielet ogólnoeuropejskiej sieci transferu czasu i częstotliwości, realizowanej pod auspicjami sieci GÉANT.
Uruchomienie EOSC EU NODE
2024-10-15
10 października 2024 r. w Brukseli odbyło się pierwsze uruchomienie EOSC EU NODE - węzła referencyjnego dla EOSC udostępnionego przez Komisję Europejską. Prezentacja odbyła się dla Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji (DG RTD) Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG CNECT) oraz Stowarzyszenia EOSC. Wydarzenie inauguracyjne skupiało się na technicznej demonstracji węzła EOSC EU, dostarczonego przez wykonawców, odpowiedzialnych za obsługę, utrzymanie i wsparcie usług w ramach EOSC EU Node.
Krajowe laboratorium sieci i usług 5G
2024-08-19
Rozwój sieci 5G jest motorem napędowym cyfrowej transformacji w Polsce. Zaprojektowana infrastruktura badawcza jest zgodna z architekturą sieci 5G i umożliwia prowadzenie badań zarówno w pojedynczym laboratorium, jak i w całym rozproszonym ekosystemie. Jest to możliwe dzięki wdrożeniu sieci operacyjnej 5G dla projektu oraz opracowaniu i uruchomieniu systemu zarządzania i monitorowania infrastruktury 5G. Sieć operacyjna krajowego laboratorium ma za zadanie połączenie laboratoriów umiejscowionych w różnych lokalizacjach i w różnych częściach kraju.