Programy przedstawiają m.in. wyniki badań naukowych i projektów rozwojowych, sylwetki i osiągnięcia wybitnych naukowców, ciekawe eksperymenty oraz infrastrukturę badawczą, pozwalającą podejmować wyzwania współczesnej nauki w Polsce, a także międzynarodowym środowisku naukowo-badawczym.
Cykle programowe PlatonTV:
PlatonTV Flash to ekspresowy przegląd najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w największych ośrodkach akademickich w Polsce. Ten niespełna trzyminutowy serwis informacyjny zawiera kilka krótkich, ale zawsze interesujących newsów i jest publikowany na naszym portalu raz w miesiącu.
Jak krótko i prosto wyjaśnić skomplikowany termin czy zagadnienie naukowe? Tego trudnego zadania podejmują się naukowcy i autorzy programu W prostych słowach. Specjalista z danej dziedziny przystępnie i prosto tłumaczy określone pojęcie, które jest jeszcze dodatkowo ilustrowane przez realizatorów programu. Każdy z krótkich (dwuminutowych!) programów jest więc inny, interesujący i… ujmując to w prostych słowach: “must-have” dla wszystkich, którzy zaczynają swoją przygodę z nauką.
Cykl programów prezentujących polskich naukowców i ważne badania naukowe. Punktem wyjścia każdego programu jest zawsze tytułowy “przełomowy moment”, który okazał się impulsem do działania lub punktem zwrotnym w życiu naszego bohatera, jego karierze, czy w projekcie naukowym.
Nauka młodych to najkrócej – programy o przyszłości. Ich bohaterami są bowiem młodzi naukowcy, którzy mają już znaczne osiągnięcia naukowe. Realizowanie programów o nich i z ich udziałem to sama przyjemność! Są młodzi, niezwykle zdolni, kreatywni i pełni pasji. Przyszłość rysuje się więc optymistycznie.
Jak powiedział Stephen Hawking: “Nauka jest nie tylko uczniem rozumu, ale także romansu i pasji”. Nie dziwi więc, że wielu wybitnych naukowców po godzinach oddaje się z pasją swojemu hobby. I czy jest to komponowanie muzyki, czy pisanie książek zawsze kończy się sukcesem. Bohaterowie naszych programów realizują bowiem swoje pasje zawsze na bardzo wysokim poziomie. Co oczywiście też nie dziwi.
Reprezentują różne zawody: od kierowcy rajdowego do sprzedawcy. Ich wielką pasją jest nauka. Bohaterowie cyklu to amatorzy z naukowym “zacięciem”; odkrywcy, konstruktorzy, badacze, kronikarze… Nie dziwi więc, że telewizja naukowa PlatonTV ma do nich szczególnie ciepły stosunek. I pewnością widać to i czuć w programach o tych niezwykłych ludziach.
O nauce możemy rozmawiać zawsze i wszędzie. Także w kawiarni, zwłaszcza jeżeli jest nią Platon Cafe. Inspiracją do rozmowy może być ważne wydarzenie, nowe odkrycie czy przełom w badaniach. Nasi goście to najbardziej kompetentne i szanowane w świecie nauki osoby i często świetni rozmówcy. Jednym słowem Platon Cafe to ważny, interesujący temat i kompetentny komentarz. A wszystko w lekkiej atmosferze naukowej kawiarni.
Przypomnijmy, że PlatonTV to Naukowa Interaktywna Telewizja HD w Sieci PIONIER stworzona do produkcji i udostępniania materiałów video o tematyce naukowej, skierowanych zarówno do środowiska naukowego, jak i całego społeczeństwa.
Platforma PlatonTV powstała, jako jedna z pięciu usług wdrożonych w sieci PIONIER w ramach projektu pn. „Platforma Obsługi Nauki PLATON – Etap I: Kontener usług wspólnych”, zrealizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Projekt realizowany był przez partnerów zrzeszonych w konsorcjum PIONIER – operatorów Miejskich Sieci Komputerowych i Centrów Komputerów Dużej Mocy w Polsce. W jego wyniku powstała m.in. platforma, która umożliwia produkcję treści audiowizualnych i transmisję „na żywo” w jakości HD w oparciu o profesjonalnie wyposażone telewizyjne studia produkcyjne (zlokalizowane w 6 miastach w Polsce), studia nagrań (w 15 miastach) oraz 6-kamerowy wóz realizatorski, pozwalający realizować produkcje poza lokalizacjami studiów.
Platforma PlatonTV to także zintegrowana, zaawansowana infrastruktura i aplikacje służące składowaniu, przetwarzaniu, dystrybucji i skalowalnemu udostępnianiu treści audiowizualnych w jakości HD, wdrożone w środowisku sieci PIONIER. PlatonTV to również zespoły specjalistów w różnych obszarach produkcji treści audiowizualnych, m.in. dziennikarzy/redaktorów, operatorów, realizatorów, montażystów, grafików i animatorów, dźwiękowców, oświetleniowców, makijażystów, lektorów, muzyków i tłumaczy oraz producentów.
Więcej informacji znaleźć można portalu PlatonTV oraz na blogu PlatonTV.