Cel, jaki stawia się przed nowym projektem, to próba rozwiązania wybranych problemów związanych z modelami przepływu pracy (ang. workflows) wykorzystywanymi w nauce, w dziedzinach które w ramach badań prowadzą intensywne i złożone obliczenia komputerowe. Problemy te związane są zarówno z gromadzeniem takich modeli, jak i ich współdzieleniem czy grupowym wykorzystaniem i powiązaną z tym ewolucją modeli. Poza tym projekt Wf4Ever skupia się na problematyce długoterminowego przechowywania takich modeli, czy nawet szerzej – Obiektów Badawczych, będących wirtualnym połączeniem modeli przepływu pracy z danymi przetwarzanymi w ramach takiego przepływu oraz z sieciowymi usługami obliczeniowymi czy aplikacjami, stanowiącymi elementy składowe przepływu pracy (przetwarzania danych). W kontekście długoterminowego przechowywania najistotniejszymi problemami są tu oczywiście zmiany w usługach obliczeniowych i innych wirtualnie połączonych elementach Obiektów Badawczych.
Jednym ze scenariuszy wykorzystania Obiektów Badawczych jest możliwość powtórzenia badań opisanych w artykule naukowym, w sposób pozwalający zarówno na zweryfikowanie poprawności informacji zawartych w tym artykule, jak i umożliwiający modyfikacje opisanego badawczego złożonego procesu obliczeniowego czy wykorzystanie go jako podstawy czy też części własnych prac. Kluczowe jest tu zachowanie integralności modelu przepływu pracy oraz zagwarantowanie jego autentyczności i zachowanie informacji o pochodzeniu nawet fragmentów przepływu pracy, które będą wykorzystywane w dalszych badaniach.
W trakcie projektu Wf4Ever:
- powstaną nowe modele, techniki i narzędzia do zachowywania naukowych modeli przepływu pracy, włączając w to nowatorską definicję Obiektów Badawczych, która obejmie zarówno opisy przepływu pracy, jak i informacje związane z ich faktycznym wykonywaniem, a także połączenia do wszystkich powiązanych zasobów, od których przepływy te zależą;
- powstaną strategie współdzielenia i ponownego wykorzystywania modeli przepływu pracy, ich fragmentów i wzorców, w tym również mechanizmy rekomendacji takich modeli oparte na ich opisach, grupowych zachowaniach użytkowników oraz informacjach społecznościowych;
- opracowane zostaną metody i narzędzia proaktywnie zachowujące i kontrolujące integralność oraz autentyczność modeli przepływu pracy, wykorzystujące w tym celu dane o powstaniu tych modeli i powiązanych z nimi obiektów badawczych;
- opracowana zostanie architektura i referencyjna implementacja systemu zachowywania modeli przepływu pracy, która rozszerzać będzie jedną z obecnie najszerzej wykorzystywanych infrastruktur do współdzielenia takich modeli (myExperiment) o funkcje długoterminowego przechowywania, uwzględniające złożoność tych modeli i powiązanych z nimi obiektów.
Wf4Ever będzie w praktyce sprawdzony w dwóch scenariuszach dotyczących Astronomii i Genomiki.
Koordynatorem projektu jest iSOCO: Intelligent Software Components S.A., firma z Hiszpanii. Poza iSOCO i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, w projekcie udział biorą również: University of Manchester, Universidad Politécnica de Madrid, University of Oxford, Instituto de Astrofísica de Andalucía oraz Leiden University Medical Centre.
PCSS jest w ramach tego projektu odpowiedzialny za pakiet roboczy „Architektura i technologia oprogramowania”, a ponadto będzie także istotnie zaangażowany w pakiet „Współpraca, współdzielenie i ewolucja modeli przepływów pracy”. Niektóre z komponentów opracowywanych na potrzeby systemu Wf4Ever będą oparte na rozwijanym przez PCSS systemie dLibra.
W ramach projektu Wf4Ever wykorzystane zostaną doświadczenia zdobyte przez partnerów projektu przy tworzeniu portalu myExperiment, a także doświadczenia PCSS związane z tematyką bibliotek cyfrowych, gdyż efektem projektu ma być swoista biblioteka cyfrowa Obiektów Badawczych posiadająca bardzo zaawansowane funkcje związane z modelami przepływu pracy.