Start projektu ECHOES

Start projektu ECHOES
Konsorcjum ECHOES (European Cloud for Heritage OpEn Science) zostało wybrane do nadzorowania tworzenia wspólnej europejskiej chmury dla dziedzictwa kulturowego (Collaborative European Cloud for Cultural Heritage). Projekt ECHOES będzie sprzyjał rozwojowi Digital Commons za pośrednictwem środowiska cyfrowego, umożliwiając zbiorowe wzbogacanie i analizę obiektów dziedzictwa kulturowego, faktów lub zjawisk. Jednym z partnerów inicjatywy jest Poznańskie centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

W czerwcu 2022 r. Komisja Europejska ogłosiła swoje zobowiązanie do wspierania utworzenia wspólnej chmury dla dziedzictwa kulturowego. Inicjatywa ta ma na celu wzmocnienie powiązań między różnymi instytucjami zajmującymi się dziedzictwem kulturowym i specjalistami z tego sektora, zwiększając wiedzę, gromadząc dokumentację, chroniąc i promując zarówno materialne, jak i niematerialne dziedzictwo kulturowe w całej Europie. Inicjatywa ustanowi cyfrowy ekosystem, który połączy i zharmonizuje praktyki związane z obiektami cyfrowymi.

Finansowana w ramach programu Horyzont Europa, Chmura dla dziedzictwa kulturowego otrzymała budżet w wysokości 110 milionów euro do 2025 roku, co stanowi największą inwestycję w Europie w inicjatywę dotyczącą dziedzictwa kulturowego i szerzej w naukach humanistycznych i społecznych (HSS). W 2023 r. ogłoszono dwa nabory wniosków, a kolejne planowane są na lata 2024 i 2025.

Projekt European Cloud for Heritage OpEn Science (ECHOES), prowadzony przez CNRS pod kierownictwem naukowym Xaviera Rodiera, dyrektora MSH Val de Loire, wygrał konkurs Horyzont Europa 2023 „A European Collaborative Cloud for Cultural Heritage” (HORIZON-CL2-2023-HERITAGE-ECCCH-01-01). ECHOES otrzymał 25 milionów euro na pięć lat pracy (2024-2029). Projekt ma na celu stworzenie chmury współpracy, europejskiej platformy referencyjnej dla specjalistów zajmujących się materialnym i niematerialnym dziedzictwem kulturowym.

W ramach projektu ECHOES CNRS wraz z CNR (Consiglio Nazionale delle Ricerche, Włochy) i FSP (Fondation des Sciences du Patrimoine) utworzyło konsorcjum 51 europejskich partnerów. Partnerzy ci obejmują organizacje badawcze, sieci reprezentujące społeczności dziedzictwa kulturowego (muzea, biblioteki, archiwa, restauracje itp.), uniwersytety i podmioty sektora prywatnego. Jako projekt pilotażowy, ECHOES aspiruje do stworzenia infrastruktury i podmiotu prawnego dla chmury we współpracy ze społecznościami dziedzictwa kulturowego i dla nich. ECHOES promuje holistyczne podejście do transformacji cyfrowej, zachęcając do współtworzenia wiedzy.
Projekt ECHOES będzie sprzyjał rozwojowi Digital Commons za pośrednictwem środowiska cyfrowego, umożliwiając zbiorowe wzbogacanie i analizę obiektów dziedzictwa kulturowego, faktów lub zjawisk. Aktorzy – zarówno ludzie, jak i sztuczna inteligencja (AI) – będą mogli rozwijać swoje interpretacje, a tym samym przyczyniać się do budowania wiedzy. Dzięki przejrzystemu podejściu do zarządzania i zastosowaniu zasad otwartej nauki, ECHOES zintegruje również inne europejskie i krajowe projekty w chmurze.

Skrzynka kontaktowa w sprawie projektu: echoes.contact@services.cnrs.fr.

Zapraszamy do śledzenia strony projektu ECHOES https://www.echoes-eccch.eu/