Startuje projekt ILIAD

Startuje projekt ILIAD

W styczniu br. Unia Europejska przyznała konsorcjum ILIAD 17 mln euro w ramach programu Horyzont2020 na opracowanie i uruchomienie innowacyjnego Cyfrowego Bliźniaka Oceanu (DTO), który zapewni bardzo dokładne prognozy przyszłych wydarzeń mających miejsce na morzach. PCSS jest jednym z Partnerów wchodzących w skład konsorcjum projektowego.

Konsorcjum ILIAD, w skład którego wchodzi 56 międzynarodowych partnerów z 18 różnych krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, otrzymało finansowanie Unii Europejskiej o wartości 1 miliarda euro w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Projekt ILIAD – “INTEGRATED DigitaL Framework FOR Comprehensive MARITIME DATA AND INFORMATION SERVICES” opracuje wirtualne reprezentacje morza, które zintegrują i rozszerzą istniejące obserwacje Ziemi w ramach Unii Europejskiej, modelując infrastrukturę cyfrową i obliczeniową, aby zapewnić bardzo dokładne prognozy przyszłych zmian i procesów zachodzących w oceanie.

ILIAD planuje skomercjalizować interoperacyjny, intensywnie wykorzystujący dane i opłacalny model, wykorzystując eksplozję nowych danych dostarczanych z wielu różnych źródeł Ziemi, a także nowoczesną infrastrukturę obliczeniową, w tym Internet Rzeczy, sieci społecznościowe, Big Data czy przetwarzanie w chmurze.
Konsorcjum ILIAD, które otrzymało finansowanie w ramach unijnego Programu Badań i Innowacji „Horyzont 2020”, połączy modelowanie wysokiej rozdzielczości z wykrywaniem parametrów oceanu w czasie rzeczywistym, zaawansowanymi algorytmami prognozowania zdarzeń przestrzenno-czasowych i rozpoznawaniem wzorców. Wirtualne reprezentacje będą składać się z kilku cyfrowych replik oceanu w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do czasu rzeczywistego.

ILIAD stworzy również rynek do dystrybucji aplikacji, wtyczek, interfejsów, surowych danych, danych z badań obywatelskich, zsyntetyzowanych informacji i usług o wartości dodanej w połączeniu z ILIAD DTO.

Partnerami projektu są firmy przemysłowe, użytkownicy końcowi, instytucje akademickie, twórcy badań i technologii oraz firmy prywatne.

„Potrzebny jest rozwój innowacyjnych metod w otwartych frameworkach i platformach, aby umożliwić miarodajne oceny modeli i porównania dla wielu ważnych zastosowań w naukach o Ziemi, od pogody po klimat”, mówi Bente Lilja Bye, dyrektor generalny BLB i kierownik naukowy ILIAD.

„Ambitny projekt ILIAD ma na celu wykorzystanie atutów wynikających z dwóch dekad inwestycji w politykę i infrastrukturę dla niebieskiej gospodarki, aby przyczynić się do zrównoważonej gospodarki oceanicznej”.

„Naszym celem jest zgromadzenie możliwie szerokiej i zróżnicowanej społeczności użytkowników istniejących i nowych, którzy będą korzystać z innowacyjnych rozwiązań technologicznych projektu w celu sprostania przyszłym wyzwaniom” – mówi Prof. Georgios Sylaios z Uniwersytetu Demokryta w Tracji, Kierownik Operacyjny ILIAD.

„Dzięki połączeniu dużej ilości różnorodnych danych w bogatym semantycznie podejściu do danych, które umożliwia jednoczesną komunikację z systemami i modelami w świecie rzeczywistym, umożliwimy naukowcom opracowywanie scenariuszy „co-jeśli” i analizowanie wpływu środków zapobiegania i dostosować się do zmian klimatycznych”.

Koordynatorem projektu jest Kostantinos Thivaios, INTRASOFT International.
Kierownikiem projektu ze strony PCSS jest Raul Palma.

PCSS odpowiada za zadanie związane z wdrożeniem Ocean Interoperability Space, w tym za zaprojektowanie i wdrożenie Modelu Informacji Oceanicznej (OIM) oraz Słownika. Ponadto, PCSS uczestniczy w innych powiązanych zadaniach, w tym m.in. dostarczaniu ulepszonego semantycznie odkrywania danych i zbiorów danych, implementacji Ocean Data Space i Digital Twin of the Ocean (DTO) oraz Digital Earth and Digital Twin API, a także w projektowaniu i wdrażaniu ontologii Core Citizen Science ILIAD.

Więcej informacji na: https://ocean-twin.eu/