Transmisja optyczna 4K 3D 40 Gb/s Poznań-Amsterdam

Transmisja optyczna 4K 3D 40 Gb/s Poznań-Amsterdam
W czasie konferencji SURFnet’s Relatiedagen, odbywającej się w Noordwijkerhout (Holandia) 3 października 2012 r., przy współudziale PCSS przeprowadzona została demonstracja zdalnego sterowania specjalistycznym robotem oraz transmisji strumieniowej wideo 4K i HD 3D na odległość 1.800 km poprzez łącze 40 Gbit/s.
W miejscu konferencji zainstalowane zostało urządzenie HapticMaster do sterowania umieszczonym w Poznaniu, w siedzibie PCSS, specjalistycznym ramieniem robota. Dzięki minimalnemu opóźnieniu sterowanie robotem odbywało się w czasie rzeczywistym i dawało wrażenie pełnej interaktywności. Urządzenie HapticMaster wykorzystywało sprzężenie zwrotne, przez co nawet najmniejszy opór, jaki napotykało ramię robota był odczuwalny po stronie użytkownika. Dodatkowo uczestnicy konferencji mogli na bieżąco śledzić ruchy robota poprzez transmisję wideo na żywo w standardzie Ultra High Definition TV (4K) i Full HD 3D. Transmisja live realizowana była z wykorzystaniem kamery 4K JVC GY-HMQ10 oraz jednocześnie dwóch kamer SONY PWM-EX3 umieszczonych w specjalnym stelażu (rigu 3D). Dzięki zastosowaniu transmisji nieskompresowanych strumieni wideo (uniknięto opóźnień związanych z kompresją wideo) możliwe było uzyskanie precyzyjnej synchronizacji transmitowanego obrazu ze sterowaniem i ruchami robota, przez co użytkownicy mieli wrażenie tele-obecności.

Do przesyłania wideo na odległość ok. 1.800 km wykorzystano nowoczesny system ULH (Ultra Long Haul) dostarczony przez firmę Ciena. Optyczne połączenie pomiędzy SURFNET a PCSS nie wymagało regeneracji, a jedynie wzmocnienia sygnału, dzięki czemu uzyskano opóźnienie rzędu 18 ms. Zestawione połączenie miało przepustowość 40Gbit/s, co umożliwia przesłanie nawet kilku jednoczesnych strumieni 4K.

Demonstracja udowodniła, że połączenie wideo wysokiej rozdzielczości (4K, 8K) oraz sieci wysokich przepustowości np. 40Gbit/s umożliwia zastosowanie technologii w specjalistycznych aplikacjach wymagających tele-obecności: np. tele-medyczna lub wspomagania procesów produkcyjnych i przemysłowych. Uzyskane rezultaty i doświadczenia zostaną zaprezentowane na kilku konferencjach, w tym m.in. TIP2013 (wspólna konferencja sieciowa APAN, ESnet i Internet2).

W przygotowanie i przeprowadzenie demonstracji zaangażowanych było ok. 30 osób z PCSS, SURFNET, University of Twente, University of Amsterdam, Ciena oraz Telindus-ISIT.