Laboratorium Innowacyjnej Edukacji PCSS oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Adiowizualny zapraszają nauczycieli na warsztaty edukacyjne on-line, podczas których będzie możliwość zapoznania się z zasobami polskich i europejskich repozytoriów cyfrowych oraz z narzędziami TIK umożliwiającymi stworzenie interesujących lekcji z zagadkami. Zajęcia poprowadzą doświadczeni trenerzy z edukacyjnego laboratorium PCSS.
Będzie to piąta edycja projektu TuEuropeana. Tym razem w ramach warsztatów wykorzystane zostaną cyfrowe i analogowe narzędzia służące do tworzenia nowych narracji, bazujących na archiwalnych zasobach. Rezultatem warsztatów będzie stworzenie prototypów Escape Roomów.
Warsztaty (jeden cykl potrwa 6 tygodni) przeznaczone są dla nauczycieli, nieformalnych edukatorów oraz studentów szkół wyższych kierunków humanistycznych. Rejestracja trwa do 14 października 2020 r. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest TUTAJ. Limit miejsc jest ograniczony.
Warsztaty poprowadzą specjaliści z Laboratorium Innowacyjnej Edukacji PCSS:
- Zbigniew Karwasiński – trener, fizyk, informatyk, pasjonat nowoczesnych technologii. Dawniej nauczyciel, a obecnie ekspert ds. edukacji w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, oraz Sieci Edukacji Cyfrowej KOMETA.
- Małgorzata Ciżnicka – trenerka o filozoficznym podejściu do życia. Specjalista do spraw kompetencji cyfrowych i programistycznych.
- Martyna Dominiak-Świgoń – popularyzatorka nauki, trenerka, ekolożka. Specjalistka ds. platform edukacyjnych w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
- Adrianna Szofer – trenerka o niewyczerpanych zasobach energii. W swojej pracy w Poznańskim Centrum Superkomputerowo – Sieciowym jako Specjalista ds. Platform Edukacyjnych wykorzystuje zdobyte umiejętności i zainteresowania przy tworzeniu scenariuszy, kursów i warsztatów edukacyjnych.
Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.tueuropeana.pl.
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
2024-12-23
Wszystkim Współpracownikom i Przyjaciołom życzymy pełnych miłości i spokoju Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowy – 2025 – Rok przyniesie Państwu tę odrobinę szczęścia, która sprawi, że wszystkie podjęte działania zakończą się sukcesem. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku życzą pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego!
Nowe projekty PCSS z programu operacyjnego FENG
2024-12-17
Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy jako Instytucja Pośrednicząca w II Priorytecie FENG zakończył ocenę wniosków o dofinansowanie w naborach "Ścieżka dla projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej" oraz "Ścieżka dla projektów dotyczących przedsięwzięć instytucji o charakterze sieciowym składających się z organizacji badawczych". Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy ICHB PAN jest liderem dwóch i partnerem czterech dofinansowanych w tych naborach projektów.
Wyróżnienie dla podcastu PSNC Digital Future Talks
2024-12-02
Podcast "PSNC Digital Future Talks" przygotowywany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otrzymał wyróżnienie Związku Cyfrowa Polska w ramach 4. edycji "Podcast Roku. Konkurs imienia redaktora Janusza Majki". Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych.
PCSS dołączyło do Konsorcjum OPERAS
2024-12-01
OPERAS – infrastruktura badawcza dla nauk humanistycznych i społecznych jest kluczową inicjatywą, która wspiera rozwój otwartej komunikacji naukowej w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. W ramach Konsorcjum 65 instytucji z 24 krajów rozwija produkty oraz usługi służące otwartej nauce. W tym roku do OPERAS dołączyło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Projekt GenAI: wsparcie pokolenia Z w korzystaniu z generatywnej sztucznej inteligencji
2024-11-27
Projekt GenAI ma na celu wyposażenie pokolenia Z w wiedzę pozwalającą na efektywne wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI), zwiększając ich możliwości akademickie, zawodowe i osobiste. Kluczowe cele projektu obejmują m.in. rozwijanie umiejętności cyfrowych, zwiększanie umiejętności inżynierii podpowiedzi, kultywowanie krytycznego myślenia, rozwiązywanie problemów oraz podnoszenie świadomości na temat potencjału i ograniczeń GenAI.
System Lustre PCSS w pierwszej dziesiątce konkursu IO500 na konferencji SC24 w USA
2024-11-21
Podczas konferencji SC24 w Altancie (USA) ogłoszone zostały wyniki nowej edycji konkursu IO500, najszybszych systemów przechowywania danych na świecie. System przechowywania danych PCSS dla klastra Proxima zajął 10. miejsce w kategorii “10 Node Production List”. Poprzednio, system PCSS dla klastra Altair, notowany był na tej liście w czerwcu 2024. Nowy system jest całkowicie autorską konfiguracją opracowaną w PCSS przez Dział Technologii Zarządzania Danymi w Pionie Technologii Przetwarzania Danych PCSS, z wykorzystaniem infrastruktury pozyskanej i zbudowanej w ramach projektu Krajowy Magazyn Danych.
Polskie instalacje HPC z projektów PRACE-LAB i PRACE-LAB2 na liście TOP500
2024-11-20
Podczas tegorocznej konferencji Supercomputing (17-22.11.2024) odbywającej się w Atlancie, ogłoszona została aktualna lista TOP500 – przegląd najszybszych superkomputerów na świecie. W zestawieniu znalazły się najszybsze systemy obliczeniowe z projektów PRACE-LAB i PRACE-LAB2 - kluczowe polskie infrastruktury wysokowydajnych obliczeń (HPC), potwierdzając tym samym znaczący wkład Polski w rozwój globalnej nauki obliczeniowej.
Prezentacja pierwszego na świecie przypadku użycia kwantowego Multi-QPU, Multi-GPU i Multi-CPU
2024-11-18
W ramach przełomowego projektu, PCSS w Polsce współpracowało z firmami NVIDIA i ORCA Computing, aby zaprezentować pierwszą na świecie hybrydową architekturę obliczeniową w PCSS, obejmującą środowisko KDM dla wielu użytkowników obsługujące wiele jednostek przetwarzania kwantowego (QPU), wraz z wykonywaniem zadań na wielu procesorach graficznych (GPU).
Spotkanie grupy SIG-AI w PCSS
2024-12-16
11 grudnia 2024 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbyła się pierwsza edycja spotkania SIG AI (ang. Special Interest Group on Artificial Intelligence) działającej pod auspicjami społeczności GÉANT. Wydarzenie było okazją, by przedstawiciele NREN-ów - wiodących instytucji naukowo-badawczych w Europie podzielili się pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami z zakresu sztucznej inteligencji.
Konferencja STEAM i AI, czyli Nowoczesne trendy w edukacji
2024-12-13
W ramach programu „Aktywna tablica” edycja 2024 r. 9 grudnia 2024 roku w siedzibie PCSS odbyła się jednodniowa konferencja „STEAM i AI, czyli Nowoczesne trendy w edukacji” zorganizowanej przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Poznaniu. W wydarzeniu wzięło udział liczne grono dyrektorów i nauczycieli ze szkół w całej Wielkopolsce.
Workshop projektu ECHOES: Włączanie społeczności do Cultural Heritage Cloud
2024-12-12
Warsztaty, które odbędą się 12 i 13 grudnia 2024 r. mają na celu wsparcie społeczności w korzystaniu z Cultural Heritage Cloud. Uczestnicy wezmą udział w praktycznych sesjach i dyskusjach dotyczących wyzwań i możliwości związanych z cyfrowym zachowaniem dziedzictwa. Przedstawiciele projektu ECHOES, wspierani przez ekspertów z Europeany, ARIADNE oraz innych organizacji, zaprezentują narzędzia i strategie, które pomogą społecznościom kształtować przyszłość Chmury.
CLAW Meeting: Czy królowa abdykuje?
2024-12-11
Tytułowe pytanie zadawali sobie uczestnicy tegorocznej edycji Crisis Management Workshop (CLAW) – warsztatów z zarządzania sytuacjami kryzysowymi organizowanymi dla społeczności GÉANT, które po kilku latach przeniosły się z Poznania do Barcelony. Przez dwa dni (3-4 grudnia 2024 r.) uczestnicy spotkania brali udział w praktycznych zajęciach, by wspólnie rozwiązać kryzys w fikcyjnym europejskim państwie Guilder. Materiały multimedialne wykorzystane podczas warsztatów przygotował zespół z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
O EOSC EU Node na Konferencji EUDAT
2024-12-10
W dniach 3–5 grudnia 2024 r. w Karlsruhe (Niemcy) odbyła się Konferencja EUDAT 2024 – międzynarodowe forum poświęcone szeroko rozumianym danym. Podczas jednej z sesji Kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – dr inż. Norbert Meyer przedstawił cele i funkcjonalności pierwszego europejskiego węzła EOSC.
O technologiach kwantowych na POZITIVE TECH 2024
2024-12-09
POZITIVE.TECH 2024 to wydarzenie, które w sercu Wielkopolski gromadzi specjalistów z branży IT, ekspertów w dziedzinie cyfrowej transformacji, a także pasjonatów technologii, którzy spotkają się, aby wymienić się wiedzą, inspiracjami oraz wspólnie budować przyszłość. Tegoroczna edycja, z udziałem dr. hab. inż. Krzysztofa Kurowskiego, odbyła się 2-6 grudnia 2024 r. w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
„Komnata pamięci” – wernisaż wystawy w Turwi
2024-12-05
5 grudnia 2024 r. w Pałacu w Turwi odbył się wernisaż wystawy „Organiczniczki i Organicznicy z Turwi. Wirtualna wystawa eksponatów i pamiątek związanych z kolebką Pracy Organicznej (etap 1) - Komnata Pamięci”. Wydarzenie stanowiło podsumowanie realizacji przez Instytut i PCSS projektu pt. „Wirtualne dziedzictwo Szlaku Pracy Organicznej: Digitalizacja i ekspozycja zabytków oraz archiwum Turwi (etap 1)”, który dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach programu „Praca organiczna - Dziedzictwo Wielkopolan”.
Planet-On quantum & AI hackathon for greener future za nami!
2024-11-26
Przez dwa dni - 23 i 24 listopada 2024 r. uczestnicy 24-godzinnego hakathonu klimatycznego zatytułowanego „Planet-On quantum & AI hackathon for greener future” mierzyli się z wyzwaniami związanymi z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. Wydarzenie organizowane było przez PSNC Future Labs, Wielkopolską Grupę Prawniczą oraz AQT. Patronat nad konkursem objął Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
PSNC Digital Future Talks: Conference4me, czyli mobilny asystent konferencji
2024-12-19
Nazywana jest asystentem uczestnika konferencji, oparta o najnowsze technologie, przeznaczona jest na urządzenia mobilne. Mowa o aplikacji Conference4me. Opracowana i rozwijana przez specjalistów z PCSS, od 2011 roku pojawia się na największych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeniach na całym świecie. Teraz pojawi się także w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.
Rozmowa z Agatą Filipczak w Radio Poznań
2024-12-02
Z raportów wynika jednoznacznie, że do 2030 roku dwukrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT. A co ze specjalistkami? Jak w świecie technologii, zdominowanym do tej pory przez mężczyzn, odnajdują się kobiety? Odpowiedzi na to pytanie próbowano znaleźć w audycji Radia Poznań "W cyfrowym świcie", którego gościnią była Agata Filipczak z Działu Technologii Internetu Rzeczy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Transkontynentalna demonstracja na konferencji SC24
2024-12-01
Podczas zakończonej niedawno konferencji SC24 (17-22.11.2024 r.) goszczącej w Atlancie, odbyła się pierwsza na świecie demonstracja, wykorzystująca dwa kwantowo-klasyczne stanowiska testowe. Jeden ulokowany był się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w Poznaniu, drugi na stoisku PCSS na konferencji w Atlancie. Zapraszamy na materiał wideo, podsumowujący to wydarzenie.
PSNC Digital Future Talks: „Proste pismo” – jak pisać w zrozumiały sposób
2024-11-21
Jak pisać, by nas rozumiano, zwłaszcza kiedy dokument zawiera zawiłe, urzędowe terminy? O tym jak pisać w prosty, zrozumiały sposób rozmawiamy w najnowszym odcinku "PSNC Digital Future Talks" ze specjalistą - dr. inż. Tomaszem Hoffmanem (Dział Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy) Materiał przygotowali dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
Nowoczesna, otwarta nauka
2024-11-10
Internet szerokopasmowy, komputery dużej mocy, cyfrowe biblioteki, banki danych oraz różnorodne zaawansowane usługi informatyczne, stanowią dziś niezbędne środowisko pozwalające na realizację coraz bardziej złożonych prac badawczych. Równocześnie z rozwojem technologii informatycznych wzrasta zapotrzebowanie na zasoby i moce niezbędne do ich odpowiedniego przetwarzania. PCSS wraz ze swoimi zasobami, infrastrukturą i usługami stanowi jeden z filarów wspomagających rozwój uczelni i całego środowiska akademickiego.
PSNC Digital Future Talks: Realne korzyści cyfrowych bliźniaków
2024-10-24
Zapraszamy na kolejny odcinek PSNC Digital Future Talks. Gościem dr. Magdaleny Baranowskiej-Szczepańskiej jest lider przestrzeni PSNC Future Labs - dr Adam Olszewski, który opowiada o cyfrowym bliźniaku w kontekście prac nad tym projektem, odbywających się na Zwierzynieckiej 20 w Poznaniu.
Projekt SOULSS: „Naucz się uczyć”
2024-10-21
Czas pandemii, lockdownów i przymusowego nauczania zdalnego wyraźnie pokazał, że istnieje duża luka w umiejętnościach cyfrowych nauczycieli nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. PCSS stale podejmuje działania mające na celu wypełnienie tej luki, o czym najlepiej świadczy udział poznańskiego Centrum w kolejnym już projekcie dotyczącym kompetencji ICT
Nagrody Nobla 2024: AI w fizyce i chemii
2024-10-16
Tegoroczne Nagrody Nobla, przyznane w dziedzinie fizyki i chemii, związane są ściśle z zastosowaniem sztucznej inteligencji. O komentarz do werdyktu Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk poprosiliśmy dr. Mikołaja Buchwalda z Działu Usług Internetu PCSS, zajmującego się w swych pracach badawczych neurokognitywistyką, metodologią uczenia maszynowego, a także badaniem możliwości wyjaśniania ludzkiej fizjologii i psychologii za pomocą sztucznej inteligencji i zaawansowanej analizy danych.
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
2024-12-23
Wszystkim Współpracownikom i Przyjaciołom życzymy pełnych miłości i spokoju Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowy – 2025 – Rok przyniesie Państwu tę odrobinę szczęścia, która sprawi, że wszystkie podjęte działania zakończą się sukcesem. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku życzą pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego!
Spotkanie grupy SIG-AI w PCSS
2024-12-16
11 grudnia 2024 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbyła się pierwsza edycja spotkania SIG AI (ang. Special Interest Group on Artificial Intelligence) działającej pod auspicjami społeczności GÉANT. Wydarzenie było okazją, by przedstawiciele NREN-ów - wiodących instytucji naukowo-badawczych w Europie podzielili się pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami z zakresu sztucznej inteligencji.
PSNC Digital Future Talks: Conference4me, czyli mobilny asystent konferencji
2024-12-19
Nazywana jest asystentem uczestnika konferencji, oparta o najnowsze technologie, przeznaczona jest na urządzenia mobilne. Mowa o aplikacji Conference4me. Opracowana i rozwijana przez specjalistów z PCSS, od 2011 roku pojawia się na największych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeniach na całym świecie. Teraz pojawi się także w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.
Nowe projekty PCSS z programu operacyjnego FENG
2024-12-17
Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy jako Instytucja Pośrednicząca w II Priorytecie FENG zakończył ocenę wniosków o dofinansowanie w naborach "Ścieżka dla projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej" oraz "Ścieżka dla projektów dotyczących przedsięwzięć instytucji o charakterze sieciowym składających się z organizacji badawczych". Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy ICHB PAN jest liderem dwóch i partnerem czterech dofinansowanych w tych naborach projektów.
Konferencja STEAM i AI, czyli Nowoczesne trendy w edukacji
2024-12-13
W ramach programu „Aktywna tablica” edycja 2024 r. 9 grudnia 2024 roku w siedzibie PCSS odbyła się jednodniowa konferencja „STEAM i AI, czyli Nowoczesne trendy w edukacji” zorganizowanej przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Poznaniu. W wydarzeniu wzięło udział liczne grono dyrektorów i nauczycieli ze szkół w całej Wielkopolsce.
Rozmowa z Agatą Filipczak w Radio Poznań
2024-12-02
Z raportów wynika jednoznacznie, że do 2030 roku dwukrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT. A co ze specjalistkami? Jak w świecie technologii, zdominowanym do tej pory przez mężczyzn, odnajdują się kobiety? Odpowiedzi na to pytanie próbowano znaleźć w audycji Radia Poznań "W cyfrowym świcie", którego gościnią była Agata Filipczak z Działu Technologii Internetu Rzeczy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Wyróżnienie dla podcastu PSNC Digital Future Talks
2024-12-02
Podcast "PSNC Digital Future Talks" przygotowywany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otrzymał wyróżnienie Związku Cyfrowa Polska w ramach 4. edycji "Podcast Roku. Konkurs imienia redaktora Janusza Majki". Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych.
Workshop projektu ECHOES: Włączanie społeczności do Cultural Heritage Cloud
2024-12-12
Warsztaty, które odbędą się 12 i 13 grudnia 2024 r. mają na celu wsparcie społeczności w korzystaniu z Cultural Heritage Cloud. Uczestnicy wezmą udział w praktycznych sesjach i dyskusjach dotyczących wyzwań i możliwości związanych z cyfrowym zachowaniem dziedzictwa. Przedstawiciele projektu ECHOES, wspierani przez ekspertów z Europeany, ARIADNE oraz innych organizacji, zaprezentują narzędzia i strategie, które pomogą społecznościom kształtować przyszłość Chmury.
Transkontynentalna demonstracja na konferencji SC24
2024-12-01
Podczas zakończonej niedawno konferencji SC24 (17-22.11.2024 r.) goszczącej w Atlancie, odbyła się pierwsza na świecie demonstracja, wykorzystująca dwa kwantowo-klasyczne stanowiska testowe. Jeden ulokowany był się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w Poznaniu, drugi na stoisku PCSS na konferencji w Atlancie. Zapraszamy na materiał wideo, podsumowujący to wydarzenie.
PCSS dołączyło do Konsorcjum OPERAS
2024-12-01
OPERAS – infrastruktura badawcza dla nauk humanistycznych i społecznych jest kluczową inicjatywą, która wspiera rozwój otwartej komunikacji naukowej w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. W ramach Konsorcjum 65 instytucji z 24 krajów rozwija produkty oraz usługi służące otwartej nauce. W tym roku do OPERAS dołączyło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
CLAW Meeting: Czy królowa abdykuje?
2024-12-11
Tytułowe pytanie zadawali sobie uczestnicy tegorocznej edycji Crisis Management Workshop (CLAW) – warsztatów z zarządzania sytuacjami kryzysowymi organizowanymi dla społeczności GÉANT, które po kilku latach przeniosły się z Poznania do Barcelony. Przez dwa dni (3-4 grudnia 2024 r.) uczestnicy spotkania brali udział w praktycznych zajęciach, by wspólnie rozwiązać kryzys w fikcyjnym europejskim państwie Guilder. Materiały multimedialne wykorzystane podczas warsztatów przygotował zespół z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
PSNC Digital Future Talks: „Proste pismo” – jak pisać w zrozumiały sposób
2024-11-21
Jak pisać, by nas rozumiano, zwłaszcza kiedy dokument zawiera zawiłe, urzędowe terminy? O tym jak pisać w prosty, zrozumiały sposób rozmawiamy w najnowszym odcinku "PSNC Digital Future Talks" ze specjalistą - dr. inż. Tomaszem Hoffmanem (Dział Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy) Materiał przygotowali dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
Projekt GenAI: wsparcie pokolenia Z w korzystaniu z generatywnej sztucznej inteligencji
2024-11-27
Projekt GenAI ma na celu wyposażenie pokolenia Z w wiedzę pozwalającą na efektywne wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI), zwiększając ich możliwości akademickie, zawodowe i osobiste. Kluczowe cele projektu obejmują m.in. rozwijanie umiejętności cyfrowych, zwiększanie umiejętności inżynierii podpowiedzi, kultywowanie krytycznego myślenia, rozwiązywanie problemów oraz podnoszenie świadomości na temat potencjału i ograniczeń GenAI.
O EOSC EU Node na Konferencji EUDAT
2024-12-10
W dniach 3–5 grudnia 2024 r. w Karlsruhe (Niemcy) odbyła się Konferencja EUDAT 2024 – międzynarodowe forum poświęcone szeroko rozumianym danym. Podczas jednej z sesji Kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – dr inż. Norbert Meyer przedstawił cele i funkcjonalności pierwszego europejskiego węzła EOSC.
Nowoczesna, otwarta nauka
2024-11-10
Internet szerokopasmowy, komputery dużej mocy, cyfrowe biblioteki, banki danych oraz różnorodne zaawansowane usługi informatyczne, stanowią dziś niezbędne środowisko pozwalające na realizację coraz bardziej złożonych prac badawczych. Równocześnie z rozwojem technologii informatycznych wzrasta zapotrzebowanie na zasoby i moce niezbędne do ich odpowiedniego przetwarzania. PCSS wraz ze swoimi zasobami, infrastrukturą i usługami stanowi jeden z filarów wspomagających rozwój uczelni i całego środowiska akademickiego.
System Lustre PCSS w pierwszej dziesiątce konkursu IO500 na konferencji SC24 w USA
2024-11-21
Podczas konferencji SC24 w Altancie (USA) ogłoszone zostały wyniki nowej edycji konkursu IO500, najszybszych systemów przechowywania danych na świecie. System przechowywania danych PCSS dla klastra Proxima zajął 10. miejsce w kategorii “10 Node Production List”. Poprzednio, system PCSS dla klastra Altair, notowany był na tej liście w czerwcu 2024. Nowy system jest całkowicie autorską konfiguracją opracowaną w PCSS przez Dział Technologii Zarządzania Danymi w Pionie Technologii Przetwarzania Danych PCSS, z wykorzystaniem infrastruktury pozyskanej i zbudowanej w ramach projektu Krajowy Magazyn Danych.
O technologiach kwantowych na POZITIVE TECH 2024
2024-12-09
POZITIVE.TECH 2024 to wydarzenie, które w sercu Wielkopolski gromadzi specjalistów z branży IT, ekspertów w dziedzinie cyfrowej transformacji, a także pasjonatów technologii, którzy spotkają się, aby wymienić się wiedzą, inspiracjami oraz wspólnie budować przyszłość. Tegoroczna edycja, z udziałem dr. hab. inż. Krzysztofa Kurowskiego, odbyła się 2-6 grudnia 2024 r. w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
PSNC Digital Future Talks: Realne korzyści cyfrowych bliźniaków
2024-10-24
Zapraszamy na kolejny odcinek PSNC Digital Future Talks. Gościem dr. Magdaleny Baranowskiej-Szczepańskiej jest lider przestrzeni PSNC Future Labs - dr Adam Olszewski, który opowiada o cyfrowym bliźniaku w kontekście prac nad tym projektem, odbywających się na Zwierzynieckiej 20 w Poznaniu.
Polskie instalacje HPC z projektów PRACE-LAB i PRACE-LAB2 na liście TOP500
2024-11-20
Podczas tegorocznej konferencji Supercomputing (17-22.11.2024) odbywającej się w Atlancie, ogłoszona została aktualna lista TOP500 – przegląd najszybszych superkomputerów na świecie. W zestawieniu znalazły się najszybsze systemy obliczeniowe z projektów PRACE-LAB i PRACE-LAB2 - kluczowe polskie infrastruktury wysokowydajnych obliczeń (HPC), potwierdzając tym samym znaczący wkład Polski w rozwój globalnej nauki obliczeniowej.
„Komnata pamięci” – wernisaż wystawy w Turwi
2024-12-05
5 grudnia 2024 r. w Pałacu w Turwi odbył się wernisaż wystawy „Organiczniczki i Organicznicy z Turwi. Wirtualna wystawa eksponatów i pamiątek związanych z kolebką Pracy Organicznej (etap 1) - Komnata Pamięci”. Wydarzenie stanowiło podsumowanie realizacji przez Instytut i PCSS projektu pt. „Wirtualne dziedzictwo Szlaku Pracy Organicznej: Digitalizacja i ekspozycja zabytków oraz archiwum Turwi (etap 1)”, który dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach programu „Praca organiczna - Dziedzictwo Wielkopolan”.
Projekt SOULSS: „Naucz się uczyć”
2024-10-21
Czas pandemii, lockdownów i przymusowego nauczania zdalnego wyraźnie pokazał, że istnieje duża luka w umiejętnościach cyfrowych nauczycieli nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. PCSS stale podejmuje działania mające na celu wypełnienie tej luki, o czym najlepiej świadczy udział poznańskiego Centrum w kolejnym już projekcie dotyczącym kompetencji ICT
Prezentacja pierwszego na świecie przypadku użycia kwantowego Multi-QPU, Multi-GPU i Multi-CPU
2024-11-18
W ramach przełomowego projektu, PCSS w Polsce współpracowało z firmami NVIDIA i ORCA Computing, aby zaprezentować pierwszą na świecie hybrydową architekturę obliczeniową w PCSS, obejmującą środowisko KDM dla wielu użytkowników obsługujące wiele jednostek przetwarzania kwantowego (QPU), wraz z wykonywaniem zadań na wielu procesorach graficznych (GPU).
Planet-On quantum & AI hackathon for greener future za nami!
2024-11-26
Przez dwa dni - 23 i 24 listopada 2024 r. uczestnicy 24-godzinnego hakathonu klimatycznego zatytułowanego „Planet-On quantum & AI hackathon for greener future” mierzyli się z wyzwaniami związanymi z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. Wydarzenie organizowane było przez PSNC Future Labs, Wielkopolską Grupę Prawniczą oraz AQT. Patronat nad konkursem objął Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Nagrody Nobla 2024: AI w fizyce i chemii
2024-10-16
Tegoroczne Nagrody Nobla, przyznane w dziedzinie fizyki i chemii, związane są ściśle z zastosowaniem sztucznej inteligencji. O komentarz do werdyktu Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk poprosiliśmy dr. Mikołaja Buchwalda z Działu Usług Internetu PCSS, zajmującego się w swych pracach badawczych neurokognitywistyką, metodologią uczenia maszynowego, a także badaniem możliwości wyjaśniania ludzkiej fizjologii i psychologii za pomocą sztucznej inteligencji i zaawansowanej analizy danych.