Vertigo STARTS: Artystyczne fascynacje superkomputerami

Vertigo STARTS: Artystyczne fascynacje superkomputerami
Coraz częściej nowoczesne technologie postrzegane są przez artystów i twórców sztuki jako potencjalna inspiracja i swoisty materiał do pracy. Jednym z głównych celów inicjatywy Vertigo STARTS, powstałej pod egidą Komisji Europejskiej w programie Horyzont 2020, jest stymulowanie synergii między artystami i instytucjami kulturalnymi, a instytutami badawczo-rozwojowymi w dziedzinie technologii IT. W ubiegłorocznej edycji programu udział wzięła m. in. artystka konceptualna z Berlina – Theresa Schubert. W ramach projektu odbyła rezydencję w PCSS.

Efektem tej rezydencji pod tytułem „Immersive Minimalism” była produkcja 10-minutowego filmu cyfrowego „Always Dead and Alive” w rozdzielczości 8K i 4K z dźwiękiem przestrzennym 5.1. Projekt bada sposoby percepcji poprzez tworzenie minimalistycznych scenariuszy wideo, które stanowią wyzwanie dla naszej świadomości czasu i przestrzeni. Poprzez zaadaptowanie koncepcji automatów komórkowych, zbioru zasad często używanych do symulacji wzorców w przyrodzie i zachowań fizycznych, zespół połączył badania nad ewolucją wzorców w przyrodzie i samoorganizacji form z generatywnym wideo. Zaskakująco złożone zachowania pojawiają się, gdy wszystkie 33 miliony pikseli na ekranie stają się żywe jako indywidualne czynniki oddziałujące w ramach ustalonej sieci.

Rezydencja, na którą składało się kilka wizyt Theresy Schubert w siedzibie PCSS przy współpracy z Działem Nowych Mediów, dała artystce możliwości przyjrzenia się z bliska działaniu najnowszej infrastruktury sieciowej. Schubert, zafascynowana specyficzną atmosferą i przestrzenią serwerowni poznańskiego Centrum, opracowała dodatkowo koncepcję filmu o roboczym tytule „Cave” (jaskinia), zestawiając obrazy sal superkomputerowych w CBPIO z organicznym lasem jako superorganizmem, na podstawie wizualnych metafor sieci komputerowych. W materiale wykorzystano najnowsze technologie skanowania laserowego 3D i komputerowej grafiki oraz zdjęcia wysokiej jakości w rozdzielczości 8K i 4K.

Pierwsze rezultaty fascynacji artystki najnowszymi technologiami zobaczyć można na Jej profilu na Instagramie.

  • Wyróżnienie firmy nazwa.pl dla PCSS

    Wyróżnienie firmy nazwa.pl dla PCSS

    Tradycyjnie, jak co roku, spółka nazwa.pl nagrodziła podmioty, których działalność ma istotny wpływ na cyfrowy rozwój Polski. Wyróżnienie w kategorii Ekspert Inwestycji, za zaprojektowanie i uruchomienie superkomputera Proxima, który znalazł się w pierwszej setce na liście TOP500 – najszybszych komputerów na świecie, otrzymało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

  • Prezentacja projektu GN5-2 na Konferencji FOSDEM 2025

    Prezentacja projektu GN5-2 na Konferencji FOSDEM 2025

    8000 uczestników i ponad 1000 wykładów to liczby dwudniowego spotkania FOSDEM, które 1 i 2 lutego odbyło się w Brukseli. Podczas organizowanego corocznie spotkania pasjonatów otwartego oprogramowania, którego celem jest dzielenie się informacjami o najnowszych inicjatywach, projektach, technologiach i aplikacjach, zaprezentowano projekt GN5-2, realizowany przy współpracy PCSS.

  • PCSS oficjalnym partnerem polskiej prezydencji w Radzie UE

    PCSS oficjalnym partnerem polskiej prezydencji w Radzie UE

    1 stycznia 2025 roku Polska rozpoczęła sprawowanie prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Przez 6 miesięcy, do 30 czerwca br., do zadań polskiej prezydencji należy zapewnienie otwartej, profesjonalnej, niezawodnej komunikacji. Jej celem jest dostarczenie obywatelom, mediom i interesariuszom lepszego dostępu do informacji na temat przygotowań i sprawowania polskiego przewodnictwa w Radzie. PCSS zostało wybrane na jednego z partnerów, których działalność wiąże się z priorytetami polskiego przewodnictwa.

  • Zawieszenie profilu PCSS na platformie X

    Zawieszenie profilu PCSS na platformie X

    23 stycznia 2025 roku na profilu Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego na platformie X (dawniej Twitter) opublikowano ostatni wpis, w którym poinformowano o zaprzestaniu komunikacji za jej pośrednictwem. Głównymi kanałami informacyjnymi PCSS w mediach społecznościowych pozostają LinkedIn, Facebook oraz Instagram.

  • Automatyzacja funkcjonalności stron poznan.pl i BIP

    Automatyzacja funkcjonalności stron poznan.pl i BIP

    Miasto Poznań i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe nie zatrzymują się, rozwijając i wdrażając wspólnie liczne usługi cyfrowe dla mieszkańców stolicy Wielkopolski. Kolejną odsłoną wieloletniej współpracy jest projekt. „Automatyzacja funkcjonalności stron (poznan.pl i BIP)”, realizowany w ramach Działania 1.4 Rozwój e-usług i e-zasobów publicznych w ramach ZIT Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021 – 2027.

  • EmpowerHer: nowy projekt wsparcia kobiet

    EmpowerHer: nowy projekt wsparcia kobiet

    EmpowerHer to innowacyjny program, który ma na celu wzmocnienie pozycji osób, które przeżyły raka piersi w okresie rekonwalescencji. Głównym celem jest promowanie aktywności fizycznej i wsparcia społecznego, dostarczanie narzędzi i strategii poprawiających jakość życia uczestniczek. Dzięki przyjaznej dla użytkownika aplikacji mobilnej uczestniczki będą miały dostęp do spersonalizowanych procedur ćwiczeń dostosowanych do ich potrzeb i możliwości.

  • Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

    Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

    Wszystkim Współpracownikom i Przyjaciołom życzymy pełnych miłości i spokoju Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowy – 2025 – Rok przyniesie Państwu tę odrobinę szczęścia, która sprawi, że wszystkie podjęte działania zakończą się sukcesem. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku życzą pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego!

  • Spotkania projektowe 3DBigDataSpace i 3D-4CH w Trydencie

    Spotkania projektowe 3DBigDataSpace i 3D-4CH w Trydencie

    Przez pięć dni, od 17 do 21 lutego 2025 roku, we włoskim Trydencie odbędą się spotkania projektów 3DBigDataSpace oraz 3D-4CH. Partnerem obu przedsięwzięć, związanych cyfrowym dziedzictwem kulturowym w trójwymiarze jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

  • NATO DIANA Defence & Security Days 2025

    NATO DIANA Defence & Security Days 2025

    Przy wsparciu polskiego Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Krakowskiego Akceleratora NATO DIANA odbyły się Dni Obronności i Bezpieczeństwa NATO DIANA. Trzydniowe wydarzenie (4-6.02.2025 r.) zgromadziło ekspertów, zajmujących się rozwojem i akceleracją technologii podwójnego zastosowania (Dual-use technology), użytkowników końcowych sektora obronności, przedsiębiorców rozwijających najnowsze technologie oraz inwestorów.

  • Wystartował projekt LUMEN

    Wystartował projekt LUMEN

    Pełna nazwa programu to Linked User-driven Multidisciplinary Exploration Network. LUMEN łączy tak odległe dziedziny nauki jak matematyka, nauki społeczne i humanistyczne, nauki o Ziemi czy dynamika molekularna. W spotkaniu inaugurującym, które odbyło się 20 i 21 stycznia 2025 r. w Brukseli, wzięli udział przedstawiciele PCSS – Tomasz Parkoła oraz Paweł Marciniak z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy.

  • Inauguracyjne spotkanie projektu GRAPHIA

    Inauguracyjne spotkanie projektu GRAPHIA

    22 stycznia 2025 roku odbyło się w Brukseli pierwsze wspólne spotkanie członków projektu GRAPHIA. W międzynarodowym wydarzeniu wzięli udział badacze i specjaliści z zakresu danych SSH (Social Sciences and Humanities), w tym przedstawiciele Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy - Aleksandra Nowak i Tomasz Parkoła.

  • Projekt agrifoodTEF na targach AGRO-PREMIERY

    Projekt agrifoodTEF na targach AGRO-PREMIERY

    Przez dwa dni, 23 i 24 stycznia 2025 roku, Międzynarodowe Targi Poznańskie staną się areną największego wydarzenia w branży rolniczej w naszym kraju - AGRO-PREMIERY KIERUNEK ROLNICTWO 5.0. Na wystawie towarzyszącej targom zaprezentowany zostanie projekt agrifoodTEF, realizowany przy współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

  • Podpisanie listu intencyjnego inaugurującego program Mind Challenge

    Podpisanie listu intencyjnego inaugurującego program Mind Challenge

    16 stycznia 2024 r. w PSNC Future Labs przedstawiciele czterech poznańskich uczelni wyższych oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego podpisali list intencyjny w sprawie realizacji programu współpracy interdyscyplinarnej Mind Challenge. W projekcie udział wezmą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, PCSS, a także partnerzy biznesowi.

  • Spotkanie projektu Heriforge w PCSS

    Spotkanie projektu Heriforge w PCSS

    Przez dwa dni, 14 i 15 stycznia 2025 r., w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego gościli przedstawiciele 14 instytucji zaangażowanych w prace nad projektem Heriforge. Celem projektu jest zapewnienie środowiska badawczego dla takich dziedzin jak kultura, sztuka i dziedzictwo narodowe z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej (XR).

  • Spotkanie grupy SIG-AI w PCSS

    Spotkanie grupy SIG-AI w PCSS

    11 grudnia 2024 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbyła się pierwsza edycja spotkania SIG AI (ang. Special Interest Group on Artificial Intelligence) działającej pod auspicjami społeczności GÉANT. Wydarzenie było okazją, by przedstawiciele NREN-ów - wiodących instytucji naukowo-badawczych w Europie podzielili się pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami z zakresu sztucznej inteligencji.

  • PSNC Digital Future Talks: Szybciej, więcej, bezpieczniej – obalamy mity o 5G

    PSNC Digital Future Talks: Szybciej, więcej, bezpieczniej – obalamy mity o 5G

    Zapewnia lepsze parametry Internetu, wykorzystując dodatkowe pasma częstotliwości fal radiowych, a także infrastrukturę światłowodową. Mowa o sieci komórkowej piątej generacji, w skrócie 5G. O tym, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą ta technologia oraz o badaniach w ramach projektu Laboratorium Sieci 5G w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Labs opowiada Maksymilian Furmann z Dział Sieci Nowych Generacji PCSS.

  • „Kubit kontra bit” – rozmowa z dr hab. inż. Krzysztofem Kurowskim

    „Kubit kontra bit” – rozmowa z dr hab. inż. Krzysztofem Kurowskim

    Zapraszamy do lektury wywiadu, który pojawił się na łamach portalu Radia TOK FM, w którym dr hab. inż. Krzysztof Kurowski - Kierownik Działu Technologii Kwantowych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przybliża działanie komputerów kwantowych, wyjaśnia czym różnią się o tradycyjnych systemów obliczeniowych, a także tłumaczy w jaki sposób już teraz technologie kwantowe wpływają na nasze życie.

  • PSNC Digital Future Talks: projekt EDIH CyberSec

    PSNC Digital Future Talks: projekt EDIH CyberSec

    Krajowe Centrum Bezpiecznej Transformacji Cyfrowej jest specjalistycznym Hubem Innowacji Cyfrowych (EDIH) w obszarze cyberbezpieczeństwa. O tym, co EDIH CyberSec oferuje podmiotom z grupy małych i średnich przedsiębiorstw, a także instytucjom państwowym i samorządowym, rozmawiamy w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.

  • Raport GÉANT: Foresight 2030, Navigating Change

    Raport GÉANT: Foresight 2030, Navigating Change

    Pod koniec ubiegłego roku w ramach działalności sieci GÉANT, która łączy europejskie krajowe sieci badawczo-edukacyjne (NREN, National research and education network), powstał raport, którego celem była identyfikacja kluczowych szans i wyzwań stojących przed społecznością NREN w nadchodzącej dekadzie. Współautorem publikacji jest Raimundas Tuminauskas, Kierownik Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.

  • PSNC Digital Future Talks: Conference4me, czyli mobilny asystent konferencji

    PSNC Digital Future Talks: Conference4me, czyli mobilny asystent konferencji

    Nazywana jest asystentem uczestnika konferencji, oparta o najnowsze technologie, przeznaczona jest na urządzenia mobilne. Mowa o aplikacji Conference4me. Opracowana i rozwijana przez specjalistów z PCSS, od 2011 roku pojawia się na największych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeniach na całym świecie. Teraz pojawi się także w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.

  • Rozmowa z Agatą Filipczak w Radio Poznań

    Rozmowa z Agatą Filipczak w Radio Poznań

    Z raportów wynika jednoznacznie, że do 2030 roku dwukrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT. A co ze specjalistkami? Jak w świecie technologii, zdominowanym do tej pory przez mężczyzn, odnajdują się kobiety? Odpowiedzi na to pytanie próbowano znaleźć w audycji Radia Poznań "W cyfrowym świcie", którego gościnią była Agata Filipczak z Działu Technologii Internetu Rzeczy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

  • Transkontynentalna demonstracja na konferencji SC24

    Transkontynentalna demonstracja na konferencji SC24

    Podczas zakończonej niedawno konferencji SC24 (17-22.11.2024 r.) goszczącej w Atlancie, odbyła się pierwsza na świecie demonstracja, wykorzystująca dwa kwantowo-klasyczne stanowiska testowe. Jeden ulokowany był się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w Poznaniu, drugi na stoisku PCSS na konferencji w Atlancie. Zapraszamy na materiał wideo, podsumowujący to wydarzenie.

  • PSNC Digital Future Talks: „Proste pismo” – jak pisać w zrozumiały sposób

    PSNC Digital Future Talks: „Proste pismo” – jak pisać w zrozumiały sposób

    Jak pisać, by nas rozumiano, zwłaszcza kiedy dokument zawiera zawiłe, urzędowe terminy? O tym jak pisać w prosty, zrozumiały sposób rozmawiamy w najnowszym odcinku "PSNC Digital Future Talks" ze specjalistą - dr. inż. Tomaszem Hoffmanem (Dział Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy) Materiał przygotowali dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.

  • Wyróżnienie firmy nazwa.pl dla PCSS

    Wyróżnienie firmy nazwa.pl dla PCSS

    Tradycyjnie, jak co roku, spółka nazwa.pl nagrodziła podmioty, których działalność ma istotny wpływ na cyfrowy rozwój Polski. Wyróżnienie w kategorii Ekspert Inwestycji, za zaprojektowanie i uruchomienie superkomputera Proxima, który znalazł się w pierwszej setce na liście TOP500 – najszybszych komputerów na świecie, otrzymało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

  • Spotkania projektowe 3DBigDataSpace i 3D-4CH w Trydencie

    Spotkania projektowe 3DBigDataSpace i 3D-4CH w Trydencie

    Przez pięć dni, od 17 do 21 lutego 2025 roku, we włoskim Trydencie odbędą się spotkania projektów 3DBigDataSpace oraz 3D-4CH. Partnerem obu przedsięwzięć, związanych cyfrowym dziedzictwem kulturowym w trójwymiarze jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

  • PSNC Digital Future Talks: Szybciej, więcej, bezpieczniej – obalamy mity o 5G

    PSNC Digital Future Talks: Szybciej, więcej, bezpieczniej – obalamy mity o 5G

    Zapewnia lepsze parametry Internetu, wykorzystując dodatkowe pasma częstotliwości fal radiowych, a także infrastrukturę światłowodową. Mowa o sieci komórkowej piątej generacji, w skrócie 5G. O tym, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą ta technologia oraz o badaniach w ramach projektu Laboratorium Sieci 5G w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Labs opowiada Maksymilian Furmann z Dział Sieci Nowych Generacji PCSS.

  • Prezentacja projektu GN5-2 na Konferencji FOSDEM 2025

    Prezentacja projektu GN5-2 na Konferencji FOSDEM 2025

    8000 uczestników i ponad 1000 wykładów to liczby dwudniowego spotkania FOSDEM, które 1 i 2 lutego odbyło się w Brukseli. Podczas organizowanego corocznie spotkania pasjonatów otwartego oprogramowania, którego celem jest dzielenie się informacjami o najnowszych inicjatywach, projektach, technologiach i aplikacjach, zaprezentowano projekt GN5-2, realizowany przy współpracy PCSS.

  • NATO DIANA Defence & Security Days 2025

    NATO DIANA Defence & Security Days 2025

    Przy wsparciu polskiego Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Krakowskiego Akceleratora NATO DIANA odbyły się Dni Obronności i Bezpieczeństwa NATO DIANA. Trzydniowe wydarzenie (4-6.02.2025 r.) zgromadziło ekspertów, zajmujących się rozwojem i akceleracją technologii podwójnego zastosowania (Dual-use technology), użytkowników końcowych sektora obronności, przedsiębiorców rozwijających najnowsze technologie oraz inwestorów.

  • „Kubit kontra bit” – rozmowa z dr hab. inż. Krzysztofem Kurowskim

    „Kubit kontra bit” – rozmowa z dr hab. inż. Krzysztofem Kurowskim

    Zapraszamy do lektury wywiadu, który pojawił się na łamach portalu Radia TOK FM, w którym dr hab. inż. Krzysztof Kurowski - Kierownik Działu Technologii Kwantowych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przybliża działanie komputerów kwantowych, wyjaśnia czym różnią się o tradycyjnych systemów obliczeniowych, a także tłumaczy w jaki sposób już teraz technologie kwantowe wpływają na nasze życie.

  • PCSS oficjalnym partnerem polskiej prezydencji w Radzie UE

    PCSS oficjalnym partnerem polskiej prezydencji w Radzie UE

    1 stycznia 2025 roku Polska rozpoczęła sprawowanie prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Przez 6 miesięcy, do 30 czerwca br., do zadań polskiej prezydencji należy zapewnienie otwartej, profesjonalnej, niezawodnej komunikacji. Jej celem jest dostarczenie obywatelom, mediom i interesariuszom lepszego dostępu do informacji na temat przygotowań i sprawowania polskiego przewodnictwa w Radzie. PCSS zostało wybrane na jednego z partnerów, których działalność wiąże się z priorytetami polskiego przewodnictwa.

  • Wystartował projekt LUMEN

    Wystartował projekt LUMEN

    Pełna nazwa programu to Linked User-driven Multidisciplinary Exploration Network. LUMEN łączy tak odległe dziedziny nauki jak matematyka, nauki społeczne i humanistyczne, nauki o Ziemi czy dynamika molekularna. W spotkaniu inaugurującym, które odbyło się 20 i 21 stycznia 2025 r. w Brukseli, wzięli udział przedstawiciele PCSS – Tomasz Parkoła oraz Paweł Marciniak z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy.

  • PSNC Digital Future Talks: projekt EDIH CyberSec

    PSNC Digital Future Talks: projekt EDIH CyberSec

    Krajowe Centrum Bezpiecznej Transformacji Cyfrowej jest specjalistycznym Hubem Innowacji Cyfrowych (EDIH) w obszarze cyberbezpieczeństwa. O tym, co EDIH CyberSec oferuje podmiotom z grupy małych i średnich przedsiębiorstw, a także instytucjom państwowym i samorządowym, rozmawiamy w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.

  • Zawieszenie profilu PCSS na platformie X

    Zawieszenie profilu PCSS na platformie X

    23 stycznia 2025 roku na profilu Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego na platformie X (dawniej Twitter) opublikowano ostatni wpis, w którym poinformowano o zaprzestaniu komunikacji za jej pośrednictwem. Głównymi kanałami informacyjnymi PCSS w mediach społecznościowych pozostają LinkedIn, Facebook oraz Instagram.

  • Inauguracyjne spotkanie projektu GRAPHIA

    Inauguracyjne spotkanie projektu GRAPHIA

    22 stycznia 2025 roku odbyło się w Brukseli pierwsze wspólne spotkanie członków projektu GRAPHIA. W międzynarodowym wydarzeniu wzięli udział badacze i specjaliści z zakresu danych SSH (Social Sciences and Humanities), w tym przedstawiciele Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy - Aleksandra Nowak i Tomasz Parkoła.

  • Raport GÉANT: Foresight 2030, Navigating Change

    Raport GÉANT: Foresight 2030, Navigating Change

    Pod koniec ubiegłego roku w ramach działalności sieci GÉANT, która łączy europejskie krajowe sieci badawczo-edukacyjne (NREN, National research and education network), powstał raport, którego celem była identyfikacja kluczowych szans i wyzwań stojących przed społecznością NREN w nadchodzącej dekadzie. Współautorem publikacji jest Raimundas Tuminauskas, Kierownik Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.

  • Automatyzacja funkcjonalności stron poznan.pl i BIP

    Automatyzacja funkcjonalności stron poznan.pl i BIP

    Miasto Poznań i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe nie zatrzymują się, rozwijając i wdrażając wspólnie liczne usługi cyfrowe dla mieszkańców stolicy Wielkopolski. Kolejną odsłoną wieloletniej współpracy jest projekt. „Automatyzacja funkcjonalności stron (poznan.pl i BIP)”, realizowany w ramach Działania 1.4 Rozwój e-usług i e-zasobów publicznych w ramach ZIT Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021 – 2027.

  • Projekt agrifoodTEF na targach AGRO-PREMIERY

    Projekt agrifoodTEF na targach AGRO-PREMIERY

    Przez dwa dni, 23 i 24 stycznia 2025 roku, Międzynarodowe Targi Poznańskie staną się areną największego wydarzenia w branży rolniczej w naszym kraju - AGRO-PREMIERY KIERUNEK ROLNICTWO 5.0. Na wystawie towarzyszącej targom zaprezentowany zostanie projekt agrifoodTEF, realizowany przy współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

  • PSNC Digital Future Talks: Conference4me, czyli mobilny asystent konferencji

    PSNC Digital Future Talks: Conference4me, czyli mobilny asystent konferencji

    Nazywana jest asystentem uczestnika konferencji, oparta o najnowsze technologie, przeznaczona jest na urządzenia mobilne. Mowa o aplikacji Conference4me. Opracowana i rozwijana przez specjalistów z PCSS, od 2011 roku pojawia się na największych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeniach na całym świecie. Teraz pojawi się także w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Talks.

  • EmpowerHer: nowy projekt wsparcia kobiet

    EmpowerHer: nowy projekt wsparcia kobiet

    EmpowerHer to innowacyjny program, który ma na celu wzmocnienie pozycji osób, które przeżyły raka piersi w okresie rekonwalescencji. Głównym celem jest promowanie aktywności fizycznej i wsparcia społecznego, dostarczanie narzędzi i strategii poprawiających jakość życia uczestniczek. Dzięki przyjaznej dla użytkownika aplikacji mobilnej uczestniczki będą miały dostęp do spersonalizowanych procedur ćwiczeń dostosowanych do ich potrzeb i możliwości.

  • Podpisanie listu intencyjnego inaugurującego program Mind Challenge

    Podpisanie listu intencyjnego inaugurującego program Mind Challenge

    16 stycznia 2024 r. w PSNC Future Labs przedstawiciele czterech poznańskich uczelni wyższych oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego podpisali list intencyjny w sprawie realizacji programu współpracy interdyscyplinarnej Mind Challenge. W projekcie udział wezmą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, PCSS, a także partnerzy biznesowi.

  • Rozmowa z Agatą Filipczak w Radio Poznań

    Rozmowa z Agatą Filipczak w Radio Poznań

    Z raportów wynika jednoznacznie, że do 2030 roku dwukrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT. A co ze specjalistkami? Jak w świecie technologii, zdominowanym do tej pory przez mężczyzn, odnajdują się kobiety? Odpowiedzi na to pytanie próbowano znaleźć w audycji Radia Poznań "W cyfrowym świcie", którego gościnią była Agata Filipczak z Działu Technologii Internetu Rzeczy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

  • Spotkanie projektu Heriforge w PCSS

    Spotkanie projektu Heriforge w PCSS

    Przez dwa dni, 14 i 15 stycznia 2025 r., w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego gościli przedstawiciele 14 instytucji zaangażowanych w prace nad projektem Heriforge. Celem projektu jest zapewnienie środowiska badawczego dla takich dziedzin jak kultura, sztuka i dziedzictwo narodowe z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej (XR).

  • Transkontynentalna demonstracja na konferencji SC24

    Transkontynentalna demonstracja na konferencji SC24

    Podczas zakończonej niedawno konferencji SC24 (17-22.11.2024 r.) goszczącej w Atlancie, odbyła się pierwsza na świecie demonstracja, wykorzystująca dwa kwantowo-klasyczne stanowiska testowe. Jeden ulokowany był się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w Poznaniu, drugi na stoisku PCSS na konferencji w Atlancie. Zapraszamy na materiał wideo, podsumowujący to wydarzenie.

  • Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

    Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

    Wszystkim Współpracownikom i Przyjaciołom życzymy pełnych miłości i spokoju Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowy – 2025 – Rok przyniesie Państwu tę odrobinę szczęścia, która sprawi, że wszystkie podjęte działania zakończą się sukcesem. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku życzą pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego!

  • Spotkanie grupy SIG-AI w PCSS

    Spotkanie grupy SIG-AI w PCSS

    11 grudnia 2024 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbyła się pierwsza edycja spotkania SIG AI (ang. Special Interest Group on Artificial Intelligence) działającej pod auspicjami społeczności GÉANT. Wydarzenie było okazją, by przedstawiciele NREN-ów - wiodących instytucji naukowo-badawczych w Europie podzielili się pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami z zakresu sztucznej inteligencji.

  • PSNC Digital Future Talks: „Proste pismo” – jak pisać w zrozumiały sposób

    PSNC Digital Future Talks: „Proste pismo” – jak pisać w zrozumiały sposób

    Jak pisać, by nas rozumiano, zwłaszcza kiedy dokument zawiera zawiłe, urzędowe terminy? O tym jak pisać w prosty, zrozumiały sposób rozmawiamy w najnowszym odcinku "PSNC Digital Future Talks" ze specjalistą - dr. inż. Tomaszem Hoffmanem (Dział Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy) Materiał przygotowali dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.