Wydarzenia

Spotkanie grupy SIG-AI w PCSS

11 grudnia 2024 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbyła się pierwsza edycja spotkania SIG AI (ang. Special Interest Group on Artificial Intelligence) działającej pod auspicjami społeczności GÉANT. Wydarzenie było okazją, by przedstawiciele NREN-ów – wiodących instytucji naukowo-badawczych w Europie podzielili się pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami z zakresu sztucznej inteligencji.

Czytaj dalej

Konferencja STEAM i AI, czyli Nowoczesne trendy w edukacji

W ramach programu „Aktywna tablica” edycja 2024 r. 9 grudnia 2024 roku w siedzibie PCSS odbyła się jednodniowa konferencja „STEAM i AI, czyli Nowoczesne trendy w edukacji” zorganizowanej przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Poznaniu. W wydarzeniu wzięło udział liczne grono dyrektorów i nauczycieli ze szkół w całej Wielkopolsce.

Czytaj dalej

Workshop projektu ECHOES: Włączanie społeczności do Cultural Heritage Cloud

Warsztaty, które odbędą się 12 i 13 grudnia 2024 r. mają na celu wsparcie społeczności w korzystaniu z Cultural Heritage Cloud. Uczestnicy wezmą udział w praktycznych sesjach i dyskusjach dotyczących wyzwań i możliwości związanych z cyfrowym zachowaniem dziedzictwa. Przedstawiciele projektu ECHOES, wspierani przez ekspertów z Europeany, ARIADNE oraz innych organizacji, zaprezentują narzędzia i strategie, które pomogą społecznościom kształtować przyszłość Chmury.

Czytaj dalej

CLAW Meeting: Czy królowa abdykuje?

Tytułowe pytanie zadawali sobie uczestnicy tegorocznej edycji Crisis Management Workshop (CLAW) – warsztatów z zarządzania sytuacjami kryzysowymi organizowanymi dla społeczności GÉANT, które po kilku latach przeniosły się z Poznania do Barcelony. Przez dwa dni (3-4 grudnia 2024 r.) uczestnicy spotkania brali udział w praktycznych zajęciach, by wspólnie rozwiązać kryzys w fikcyjnym europejskim państwie Guilder. Materiały multimedialne wykorzystane podczas warsztatów przygotował zespół z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Czytaj dalej

O EOSC EU Node na Konferencji EUDAT

W dniach 3–5 grudnia 2024 r. w Karlsruhe (Niemcy) odbyła się Konferencja EUDAT 2024 – międzynarodowe forum poświęcone szeroko rozumianym danym. Podczas jednej z sesji Kierownik Pionu Technologii Przetwarzania Danych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – dr inż. Norbert Meyer przedstawił cele i funkcjonalności pierwszego europejskiego węzła EOSC.

Czytaj dalej

O technologiach kwantowych na POZITIVE TECH 2024

POZITIVE.TECH 2024 to wydarzenie, które w sercu Wielkopolski gromadzi specjalistów z branży IT, ekspertów w dziedzinie cyfrowej transformacji, a także pasjonatów technologii, którzy spotkają się, aby wymienić się wiedzą, inspiracjami oraz wspólnie budować przyszłość. Tegoroczna edycja, z udziałem dr. hab. inż. Krzysztofa Kurowskiego, odbyła się 2-6 grudnia 2024 r. w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Czytaj dalej

„Komnata pamięci” – wernisaż wystawy w Turwi

5 grudnia 2024 r. w Pałacu w Turwi odbył się wernisaż wystawy „Organiczniczki i Organicznicy z Turwi. Wirtualna wystawa eksponatów i pamiątek związanych z kolebką Pracy Organicznej (etap 1) – Komnata Pamięci”. Wydarzenie stanowiło podsumowanie realizacji przez Instytut i PCSS projektu pt. „Wirtualne dziedzictwo Szlaku Pracy Organicznej: Digitalizacja i ekspozycja zabytków oraz archiwum Turwi (etap 1)”, który dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach programu „Praca organiczna – Dziedzictwo Wielkopolan”.

Czytaj dalej

Planet-On quantum & AI hackathon for greener future za nami!

Przez dwa dni – 23 i 24 listopada 2024 r. uczestnicy 24-godzinnego hakathonu klimatycznego zatytułowanego „Planet-On quantum & AI hackathon for greener future” mierzyli się z wyzwaniami związanymi z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. Wydarzenie organizowane było przez PSNC Future Labs, Wielkopolską Grupę Prawniczą oraz AQT. Patronat nad konkursem objął Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Czytaj dalej

Prezentacja projektu ECHOES na Konferencji Digitalizacja w muzeach

Digitalizacja w muzeach to konferencja, a zarazem forum dyskusyjne, którego tematem przewodnim była w tym roku trwałość informacji. Trzecia edycja wydarzenia, współorganizowanego przez Narodowy Instytut Muzeów oraz Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie, odbyła się 21 i 22 listopada 2024 roku. Jednym z prelegentów był Błażej Betański z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy PCSS.

Czytaj dalej

Otolaryngologiczne operacje z Poznania

104 kraje, 42 000 widzów i 23 operacje, wykonane w 10 najlepszych europejskich ośrodkach medycznych – to liczby 9. edycji sesji Europejskiej Chirurgii Laryngologicznej Live (European Laryngological Live Surgery Broadcast), organizowanej we współpracy Europejskiego Towarzystwa Laryngologicznego, Poznańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I, Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz Wydziału Zdrowia i Spraw Socjalnych Urzędu Miasta Poznania.

Czytaj dalej

Prezentacja EOSC EU NODE na SC24

Na stoisku PCSS podczas Konferencji SC24 prezentowany jest szereg rozwiązań dotyczących HPC, chmur, danych oraz rozwiązań na pograniczu obliczeń i dostępu do danych. Podczas tegorocznego wydarzenia w Atlancie po raz pierwszy zaprezentowane zostało autorskie rozwiązanie PCSS – system dostępu do danych EOSC EU NODE (European Open Science Cloud EU NODE), pierwszy węzeł dla otwartych danych na rzecz otwartej nauki (EOSC), będącym projektem Komisji Europejskiej.

Czytaj dalej

Demonstracja na SC24: Schematy rozproszonych, hybrydowych kwantowo-klasycznych obliczeń w świecie kryptografii post-kwantowej

Podczas konferencji SC24 odbędzie się demonstracja, wykorzystująca dwa kwantowo-klasyczne stanowiska testowe; jeden znajdujący się w PCSS w Poznaniu, drugi na konferencji SC24 w Atlancie, połączone za pośrednictwem infrastruktury sieci produkcyjnych PIONIER, GÉANT, SURF/NetherLight, NEA3R, ESnet, Internet2, NA-REX, StarLight i SCinet, pokażą na żywo możliwości wykorzystywania sieci i usług produkcyjnych do obsługi hybrydowych kwantowo-klasycznych systemów obliczeniowych.

Czytaj dalej