Wydarzenia

STEAM w praktyce w Stolicy eXperymentu

Praktyczne zastosowanie podejścia STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) w codziennej edukacji będzie głównym tematem jednodniowej konferencji, która 17 października br. odbędzie się w Stolicy eXperymentu w Gnieźnie. Wydarzenie skierowane jest do nauczycieli regionu, którzy pracują projektowo lub chcieliby zacząć pracować projektowo. W konferencji wezmą udział eksperci z Laboratorium Innowacyjnej Edukacji PCSS.

Czytaj dalej

Uruchomienie EOSC EU NODE

10 października 2024 r. w Brukseli odbyło się pierwsze uruchomienie EOSC EU NODE – węzła referencyjnego dla EOSC udostępnionego przez Komisję Europejską. Prezentacja odbyła się dla Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji (DG RTD) Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG CNECT) oraz Stowarzyszenia EOSC. Wydarzenie inauguracyjne skupiało się na technicznej demonstracji węzła EOSC EU, dostarczonego przez wykonawców, odpowiedzialnych za obsługę, utrzymanie i wsparcie usług w ramach EOSC EU Node.

Czytaj dalej

Jesienne spotkanie grupy SIG-MSP

24 października 2024 roku w stolicy Wielkopolski odbędzie się jesienne spotkanie specjalnej grupy roboczej SIG-MSP, działającej pod auspicjami GÉANT – głównej europejskiej sieć komputerowej. W wydarzeniu współorganizowanym przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe wezmą udział przedstawiciele NREN-ów, czyli Narodowych Sieci Badawczo-Edukacyjnych z różnych zakątków Europy.

Czytaj dalej

AI Summit Poland 2024

W dniach 9-10 października 2024 r. w Warszawie odbyło się AI Summit Poland 2024. Pierwsza edycja konferencji i wystawy poświęconej wyzwaniom związanym z rewolucją sztucznej inteligencji zgromadziła ponad 400 uczestników. Wśród nich znalazły się polskie firmy zajmujące się AI, praktycy biznesu, liderzy cyfryzacji, eksperci technologiczni, naukowcy oraz przedstawiciele kluczowych instytucji, które kształtują przyszłość rozwoju i wykorzystania AI w Polsce. Gościem specjalnym wydarzenia był Minister Cyfryzacji.

Czytaj dalej

O „Prostym piśmie” na VI Forum Prostego Języka

Podczas VI edycji Forum Prostego Języka „Prosto i kropka”, która odbędzie się 10 października 2024 roku w Warszawie, Tomasz Hoffmann z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego zaprezentuje aplikację „Proste pismo”, stworzoną przy współpracy PCSS, UAM oraz Miasta Poznań.

Czytaj dalej

Zapraszamy na Future Labs Forum

W najbliższy czwartek 10 października 2024 roku w PSNC Future Labs (ul. Zwierzyniecka 20 w Poznaniu) odbędzie się kolejna edycja PSNC Future Forum, będącego otwartym wydarzeniem networkingowym. Zaproszeni prelegenci przybliżą projekty skoncentrowane nie na mówieniu, a na działaniu.

Czytaj dalej

O DNA Innowatorów na XIII Kongresie TiK w Edukacji

Kongres TiK w edukacji to wydarzenie, skupiające dyrektorów szkół, przedstawicieli jednostek administracji publicznej odpowiedzialnych za organizację oświaty oraz specjalistów z zakresu nauczania. Tegoroczna, 13. edycja Kongresu odbędzie się 3 i 4 października w Toruniu. W wydarzeniu weźmie udział ekspert ds. kompetencji cyfrowych – Zbigniew Karwasiński z Działu Zaawansowanej Wizualizacji i Interakcji PCSS.

Czytaj dalej

PCSS patronem Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców

„Współczesne trendy i perspektyw w informatyce i zarządzaniu” to hasło I Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców, która odbędzie się 17 i 18 października 2024 roku. Wydarzenie organizowane przez Politechnikę Poznańską zostało objęte patronatem przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

Zapraszamy na Sympozjum Eye & Tech 2024

W najbliższą sobotę, 5 października 2024 roku w obiekcie Porsche Center Poznań, odbędzie się Konferencja Eye&Tech, będąca platformą prezentacji osiągnięć myśli naukowej w dziedzinie badań nad neuropatią jaskrową, zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem i krótkowzrocznością ze szczególnym uwzględnieniem współpracy interdyscyplinarnej, pomiędzy przedstawicielami świata okulistyki i świata najnowocześniejszych technologii.

Czytaj dalej

OpenLivingLab Days 2024: spotkanie ekspertów ds. Living Lab

Przez trzy dni od 25 do 27 września 2024 roku w rumuńskim Timisoarze gościło spotkanie społeczności LivingLabs podczas Days Conference 2024 (OLLD24). Jedną z prelegentek wydarzenia była Ewelina Moszyk z PSNC Future Labs, biorąca udział w dyskusji panelowej „Business value of Living labs cating for Energy Transitions”.

Czytaj dalej

Fotorelacja z Nocy Naukowców 2024

Za nami ta jedyna, wyjątkowa noc – Noc Naukowców! Dziękujemy wszystkim za wizytę w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, za odkrywanie tajemnic nauki i nowoczesnych technologii oraz wspólną zabawę. Do zobaczenia podczas przyszłorocznej edycji.

Czytaj dalej

Finał rezydencji w ramach Art & Science Lab

25 września 2024 r. w Pawilonie – Oddziale Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu odbył się finał rezydencji technologicznej projektu Art & Science Labs – „Tak wiele różnych istot gnieżdżących się na pograniczach” autorstwa artysty queerowego Ernesta Borowskiego. Jego praca oscylowała wokół fizycznych instalacji, grafiki 3D, filmu eksperymentalnego, sztuki dźwięku oraz VR.

Czytaj dalej