Wydarzenia

Raport: „Jak udostępniać on-line zbiory instytucji kultury?”

W październiku 2016 r. odbył się cykl warsztatów „Jak udostępniać on-line zbiory instytucji kultury?” organizowanych przez PCSS oraz Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) w ramach finansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego serii działań edukacyjno-informacyjnych „Tu Europeana” poświęconych zagadnieniom związanym z wykorzystywaniem i rozbudowywanie zbiorów portalu Europeana.eu. Zachęcamy do zapoznania się z raportem autorstwa Marcina Werli (PCSS), podsumowującym nie tylko wspomniane wydarzenie, ale także będącym wnikliwą analizą procesu udostępniana zbiorów przez instytucje kultury.

Czytaj dalej

Konferencja programowa w ramach przygotowań do Narodowego Kongresu Nauki

23 i 24 lutego 2017 r. w Poznaniu odbędzie się Konferencja programowa w ramach przygotowań do Narodowego Kongresu Nauki. Wydarzenie organizowane jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Polską Akademię Nauk. Tematyka konferencji skupiać się będzie wokół hasła: „Doskonałość naukowa – jak równać do najlepszych”.

Czytaj dalej

Szkolenie „Najważniejsze aspekty bezpieczeństwa platformy hostingowej”

Dział Bezpieczeństwa ICT PCSS zaprasza na szkolenie „Najważniejsze aspekty bezpieczeństwa platformy hostingowej”. W jego ramach, na przykładzie środowiska hostingu aplikacji Web opartego na technologiach LAMP (Linux – Apache – MySQL – PHP), zostaną przedstawione najważniejsze aspekty bezpieczeństwa platformy. Szkolenie odbędzie się 19 stycznia 2016. w siedzibie PCSS.

Czytaj dalej

Zaproszenie do udziału w warsztatach projektu ESCAPE

PCSS, partner projektu ESCAPE, zaprasza studentów, młodych naukowców do udziału w warsztatach w tematyce numerycznej prognozy pogody (NPP), współczesnej fizyki obliczeniowej i przetwarzania wydajnie energetycznego. Podczas 2-dniowego szkolenia uczestnicy zapoznają się z fundamentalnymi dla NPP algorytmami oraz technikami wydajnego przetwarzania: obliczeniowo (HPC) i energetycznie.

Czytaj dalej

Drugie szkolenie PlatonTV

7 i 8 gudnia 2016 roku odbędzie się druga edycja szkoleń w ramach projektu PlatonTV. W wykładach i warsztatach udział wezmą zespoły telewizyjne z całej Polski.

Czytaj dalej

PGG JAM: Aby każdy mógł być graczem!

Po raz pierwszy w Polsce, z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszenie Poznańska Gildia Graczy wraz z PCSS i firmą Setapp, zorganizowały 48-godzinny maraton tworzenia gier (ang. game jam), dostosowanych do potrzeb tej grupy odbiorców. W ten sposób organizatorzy wydarzenia chcieli podnieść poziom świadomości twórców gier i przypomnieć im, że wśród osób z niepełnosprawnościami są również potencjalni gracze. Wydarzenie gościło w przestrzeni Future Lab (ul. Zwierzyniecka 20) w Poznaniu.

Czytaj dalej

PlatonTV: III Konferencja DARIAH-PL

Na platformie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD w Sieci PIONIER – PlatonTV dostępne są wszystkie materiały z tegorocznej III konferencji DARIAH-PL, która odbywała się 8 i 9 listopada 2016 roku w siedzibie PCSS. Celem wydarzenia była prezentacja prac naukowych i badawczo-rozwojowych oraz wdrożeń związanych z humanistyką cyfrową rozumianą jako globalny czynnik innowacyjności w szeroko rozumianych naukach humanistycznych, społecznych i sztuce, który zmienia oblicze tych nauk zgodnie z duchem rozwoju społeczeństwa cyfrowego.

Czytaj dalej

Fotorelacja: II edycja Europejskiej Sesji Internetowej „Chirurgia Laryngologiczna LIVE”

PCSS było gospodarzem 2. edycji Europejskiej Sesji Internetowej „Chirurgia Laryngologiczna LIVE”, która odbyła się 30 listopada 2016 r. W wydarzeniu uczestniczyło 10 europejskich ośrodków zajmujących się chorobami otolaryngologicznymi. Kliniki, biorące udział w wydarzeniu, były ze sobą połączone poprzez platformę zdalnej współpracy medycznej „medVC”, umożliwiającą wielopunktową komunikację audio-wideo w czasie rzeczywistym. Organizatorami sesji było Europejskie Towarzystwo Laryngologiczne, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Klinika Laryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Czytaj dalej

2nd European Laryngological Live Surgery Broadcast na żywo z Poznania

Zapraszamy na II edycję Europejskiej Sesji Internetowej „Chirurgia Laryngologiczna LIVE”, która odbędzie się 30 listopada 2016 r. Wydarzenie organizowane jest przy współpracy European Laryngological Society (ELS), Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP) oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS). Celem sesji jest pokazanie najnowszych metod operacyjnych stosowanych przez chirurgów z czołowych europejskich klinik laryngologicznych. Aktywny udział w wydarzeniu wezmą szpitale z Genui, Barcelony, Marsylii, Luksemburga, Giessen, Leiden, Essen, Cagliari oraz Poznania.

Czytaj dalej