Wydarzenia

PCSS partnerem technologicznym konferencji NORDUnet

Przed nami 32. edycja konferencji NORDUnet, która w dniach 10-12 września 2024 roku odbywać się będzie w norweskim Bergen. Po raz trzeci w historii wydarzenie, organizowane przez krajowe sieci badawczo-edukacyjne ze Skandynawii, zostanie wsparte technicznie przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

Nadchodzi Noc Naukowców 2024!

Jak co roku, od 18 lat, w ostatni piątek września Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN zapraszają na wyjątkowe pokazy naukowo-technologiczne dla dzieci i dorosłych, które tym razem będą zorganizowane w dwóch lokalizacjach. Czeka Was ogromna porcja naukowej zabawy!

Czytaj dalej

Inauguracja Centrum Innowacyjności i Edukacji Społecznej ICHB PAN

Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) rozpoczyna działalność Centrum Innowacyjności i Edukacji Społecznej (CIES), którego siedziba mieści się w odrestaurowanej willi miejskiej przy ul. Wieniawskiego 21/23. Należąca do ICHB PAN secesyjna willa z 1910 roku przeszła w ostatnich latach spektakularną metamorfozę, stając się nowym miejscem pracy dla naukowców, jak i platformą do spotkań z nauką dla mieszkańców Poznania.

Czytaj dalej

PCSS patronem 29. Konferencji Użytkowników Programów SIMULIA

Zapraszamy na XXIX Konferencję Użytkowników Programów SIMULIA, która odbędzie się 22 i 23 października 2024 roku w Poznaniu. To najważniejsze wydarzenie dotyczące symulacji w Polsce, organizowane przez TECHNIA POLAND, partnera Dassault Systemes – lidera w branży symulacji komputerowych. Poznańskie centrum Superkomputerowo-Sieciowe objęło patronat nad tym wydarzeniem.

Czytaj dalej

Warsztat “Workshop on Advancements of Global Challenges Applications” podczas PPAM 2024

Od 8 do 11 września 2024 roku w Ostrawie w Republice Czeskiej odbędzie się 15. edycja międzynarodowej konferencji “Parallel Processing and Applied Mathematics” (PPAM 2024), podczas której zorganizowany zostanie warsztat “Workshop on Advancements of Global Challenges Applications” (AGCA). W ramach głównego cyklu wystąpień Marcin Lawenda (PCSS), Łukasz Szustak oraz László Környei zaprezentują swoją pracę “Exploration of performance-energy correlation for CFD codes on cluster with AMD CPUs”. 

Czytaj dalej

Seminarium kończące projekt PL-5G Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem

20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się seminarium kończące projekt PL-5G Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem, realizowany przez konsorcjum
PL-5G, w skład którego wchodzi m.in. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Głównym założeniem projektu jest zapewnienie łatwego i powszechnego dostępu do środowiska, umożliwiającego badanie oraz rozwój technologii 5G. Wydarzenie było okazją do spotkania członków konsorcjum i podsumowania wspólnych prac.

Czytaj dalej

Zapraszamy do Juraty na cykl wykładów „Nauka na wakacjach”

Tradycyjnie jak co roku zapraszamy na cykl wakacyjnych, otwartych wykładów, organizowanych przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz Oddział PAN w Poznaniu. Spotkania odbywać się będą w lipcu oraz sierpniu, w każdy czwartek, o godz. 19.00 w Domu Pracy Twórczej Polskiej Akademii Nauk w Juracie. 15 sierpnia wykład poprowadzi dyrektor Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – dr inż. Cezary Mazurek.

Czytaj dalej

O projekcie AgrifoodTEF na VI Forum Sieciowanie Partnerów SIR

25-26 czerwca 2024 roku we Wrocławiu odbyło się VI Forum Sieciowanie Partnerów SIR. Wydarzenie zorganizowano w celu omówienia bieżących informacji z obszaru działań Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich – SIR (Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich). W wydarzeniu wziął udział przedstawiciel Poznańskiego Centrum Superkomuterowo-Sieciowego, wspierającego sektor rolno-spożywczy w zakresie technologii ICT.

Czytaj dalej

Spotkanie konsorcjum AIENTR4YOUTH

28 czerwca 2024 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbyło się spotkanie konsorcjum AI-ENTR4YOUTH, w ramach którego omawiane były możliwości i wyzwania związane z integracją AI (ang. Artificial Intelligence) w edukacji. Na spotkaniu omawiano również przyszłe przeskalowanie programu na docelowo 7 000 uczniów w wielu krajach Europy w tym w Albanii, Bułgarii, Czechach, Francji Grecji, Rumuni i Ukrainie.

Czytaj dalej

Spotkanie ds. wzorników projektu DIAG

Zespół projektu DIAG – Digital Imaging Accuracy Guidelines zorganizował wraz z partnerami spotkanie grupy ds. wzorników. Spotkanie odbyło się w Narodowym Archiwum Cyfrowym w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli partnerzy projektu, w tym przedstawiciele bibliotek, archiwów, muzeów i galerii z całej Polski, m.in. z Gdańska, Krakowa, Torunia, Warszawy i Poznania.

Czytaj dalej

Spotkanie z twórcami projektu Echtzeitkunstwelt w PSNC Future Labs

W piątek, 28 czerwca 2024 r. zapraszamy do PSNC Future Labs na spotkanie z twórcami projektu Echtzeitkunstwelt, którzy zaprezentują i wprowadzą publiczność w tajniki pracy nad spektaklami telematycznymi. W ramach projektu powstały wirtualne instrumenty muzyczne sterowane zdalnie, z których dźwięki wydobywane są za pomocą trójwymiarowych obiektów, tworzących choreografię. 

Czytaj dalej