Wydarzenia

Konferencja naukowa „Lekarz-Pacjent-Naukowiec, współpraca w chorobach rzadkich”

28 lutego 2024 roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Chorób Rzadkich, Fundacja ICHB PAN we współpracy z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym organizuje bezpłatną, w pełni wirtualną konferencję „Lekarz-Pacjent-Naukowiec, Współpraca w Chorobach Rzadkich”, jako wyraz solidarności z osobami zmagającymi się z tymi chorobami.

Czytaj dalej

Zapraszamy na konferencję PPAM 2024

8-11 września 2024 roku w Ostrawie w Republice Czeskiej odbędzie się 15. edycja międzynarodowej konferencji “Parallel Processing and Applied Mathematics” (PPAM 2024), w czasie której zostanie zorganizowany warsztat “Workshop on Advancements of Global Challenges Applications” (AGCA), współtworzony przez PCSS.

Czytaj dalej

Podpisano list intencyjny w sprawie budowy Poznań CityLab

W przyszłym roku w stolicy Wielkopolski otwarty zostanie Poznań CityLab. To miejskie laboratorium innowacji, w którym rozwijane będą projekty oparte o sztuczną inteligencję czy uczenie maszynowe. W jego powstanie zaangażowane są uczelnie, jednostki badawcze i fundacja, z którymi Miasto podpisało list intencyjny. Sygnatariuszem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

Prezentacja projektów HiDALGO2 i ESIWACE3 na Konferencji HiPEAC

Podczas Konferencji HiPEAC (17- 19.01.2024 r. Monachium) w ramach współpracy centrów doskonałości HiDALGO2 oraz ESIWACE3 zorganizowano warsztaty pt. „Towards reliable Digital Twin – advancing applications and tools capabilities for Global Challenges”, których głównym organizatorem był dr inż. Marcin Lawenda z Działu Nowych Architektur HPC PCSS.

Czytaj dalej

Zapraszamy na Quantum Internet Hackathon 2024

15 i 16 lutego 2024 roku odbędzie się trzecia edycja Quantum Internet Hackathon, wydarzenia organizowanego jednocześnie w czterech europejskich miastach: Delft (Holandia), Drezno (Niemcy), Paryż (Francja) oraz w Poznaniu. Współorganizatorem hakatonu, skierowanego do pasjonatów technologii kwantowych, jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

PCSS na Sympozjum „Energia – teraz i jutro”

5 i 6 stycznia 2024 roku w zabytkowym zespole Pałacowo-Parkowym w Gułtowach, odbyło się dwudniowe Sympozjum „Energia – teraz i jutro”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele instytucji naukowo-badawczych oraz jednostek samorządowych z Wielkopolski wraz z dr. hab. inż. Krzysztofem Kurowskim – Zastępcą Pełnomocnika Dyrektora IChB PAN ds. PCSS. Celem spotkania była dyskusja o energetycznej przyszłości.

Czytaj dalej

Prezentacja projektu PosEmo na Konferencji HICSS 2024

Podczas goszczącej na Hawajach 57. edycji konferencji Hawaii International Conference on System Sciences (HICSS), odbywającej się w dniach 4-6 stycznia 2024 roku zaprezentowany został projekt PosEmo, realizowany w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Czytaj dalej

3. edycja warsztatów projektowych GridLab

Przez trzy dni, od 20 do 22 grudnia 2023 roku u podnóża Tatr – w Zakopanem, gościła trzecia edycja konferencji „GridLab – The Next 3rd Decade and the Future of Computing”, zorganizowanej przy współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, University of Notre Dame oraz University of Wyoming. W wydarzeniu wzięli udział goście ze Stanów Zjednoczonych, Austrii, Francji, Luxemburga, Niderlandów, Niemiec, Słowenii i Wielkiej Brytanii.

Czytaj dalej

Spotkanie projektu EDIH CyberSec

20 grudnia 2023 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbyło się pierwsze spotkanie członków konsorcjum projektu europejskiego cyfrowego hubu innowacji – EDIH CyberSec. To jeden z jedenastu polskich, a dwóch koordynowanych przez poznańskie Centrum, Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych.

Czytaj dalej

PCSS wsparł GÉANT Symposium 2023 r.

Przez trzy dni, od 12 do 14 grudnia 2023 roku we francuskim Montpellier, odbywało się międzynarodowe spotkanie GÉANT Symposium, podsumowujące pierwszy rok istnienia piątej już odsłony projektów GÉANT: GN5-1 i GN5-IC1. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe odpowiedzialne było za technologiczną część wydarzenia.

Czytaj dalej

Robocze spotkanie projektu „Polskie FADGI”

„Polskie FADGI” to projekt o roboczej nazwie, którego założeniem jest stworzenie ogólnopolskich wytycznych dotyczących digitalizacji zasobów dziedzictwa kulturowego, stworzenie referencyjnego wzornika oraz przygotowanie i upowszechnienie oprogramowania do badania parametrów obrazu i digitalizacji zbiorów. 15 grudnia 2023 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbyło się pierwsze spotkanie poszczególnych członków projektowego konsorcjum.

Czytaj dalej

PCSS obsługuje środowisko otwartych danych w Europie

Komisja Europejska powoła asocjację europejską EOSC aisbl zrzeszającą ponad 100 instytucji, zainteresowanych wprowadzeniem w życie koncepcji otwartych danych. W jej ramach powołano komitet sterujący, grupę wdrożeniową EOSC oraz grupy robocze, pracujące nad określeniem zasad i planu otwartych danych i otwartej nauki zgodnie z zasadami FAIR, współpracować będą z konsorcjum powołanym przez PCSS nad budową ekosystemu otwartych danych w Europie.

Czytaj dalej