Wydarzenia

Bezpłatne szkolenie NetBeans Platform

W imieniu Poznańskiej Grupy Użytkowników języka Java i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (Centrum Doskonałości SUN Microsystems) mamy zaszczyt zaprosić studentów wszystkich poznańskich uczelni na bezpłatne dwudniowe szkolenie w zakresie tworzenia aplikacji przy wykorzystaniu NetBeans Platform. Odbędzie się ono w dniach 16-17 stycznia 2010, start w sobotę 16-tego około 9 rano. Szkolenie poprowadzą światowej sławy eksperci Geertjan Wielenga i Toni Epple, których mieliśmy już przyjemność poznać w czasie konferencji Poznań NetBeans Day 2008. Cała impreza odbędzie się w sali 311, w Poznańskim Ośrodku Nauki (PON), który znajduje się przy ulicy Wieniawskiego 17/19.

Czytaj dalej

Od Babel do Hagi – druga konferencja Polskie Biblioteki Cyfrowe w Poznaniu

w dniach od 8 do 10 grudnia 2009 roku odbędzie się druga już edycja Konferencji „Polskie Biblioteki Cyfrowe”. Miejscem konferencji, analogicznie do ubiegłego roku, będzie Pałac Działyńskich w Poznaniu, przy ul. Stary Rynek 78/79. Organizatorami konferencji są: Biblioteka Kórnicka PAN, Poznańska Fundacja Bibliotek Naukowych oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

PIONIER dla zmieniającego się świata

W dniach 14-20 listopada 2009 r. w Portland, Oregon, USA, odbyła się kolejna, 22 już edycja największego spotkania środowisk HPC na świecie – Supercomputing Conference. PCSS wraz z Konsorcjum PIONIER zaprezentował na niej polskie dokonania w tej dziedzinie już po raz czwarty.

Czytaj dalej

Sieć bliższa użytkownikom

Drugiego dnia Konferencji dużym zainteresowaniem cieszyła się sesja, na której poruszone zostały zagadnienia bliskie użytkownikom sieci. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się jak uchronić się przed tzw. Web scraping, czyli kradzieżą treści oraz danych w środowiskach portalowych. WikiŚwiat to kolejny temat, z którym spotykamy się korzystając z sieci. Ten świat tworzą sami Internauci, a najlepszym tego przykładem jest Wikipedia, będąca najpopularniejszym serwisem encyklopedycznym stworzonym przez użytkowników sieci. Dr inż. Bartosz Kosiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawił blaski i cienie Internetu tworzonego przez Internautów.

Czytaj dalej

Internet aktywny, usługi i nowe media na Konferencji i3

Na sesji plenarnej dr Maciej Stroiński, Zastępca Pełnomocnika Dyrektora Instytutu ds. PCSS, przedstawił koncepcje rozwoju infrastruktury informatycznej nauki w kierunku budowy Internetu Przyszłości w Polsce. Rozwój ten obejmuje obecnie Platformę Obsługi Nauki PLATON, rozbudowę 21 MANów w ramach projektu NewMAN, a w przyszłości rozbudowę sieci kręgosłupowej. Dzięki innowacyjności PIONIERA Polska ma szansę stać się integralną częścią europejskiej przestrzeni badawczej.

Czytaj dalej

Transmisja 4K w sieci IP

Dnia 29 września 2009 odbyła się pierwsza demonstracja transmisji strumieniowej 4K z wykorzystaniem protokołu RTP z wykorzystaniem algorytmu JPEG2000.

Czytaj dalej

PRACE na ISC’09 w Hamburgu

W dniach 23-26 czerwca PCSS reprezentował polskie środowisko obliczeniowe HPC na wystawie towarzyszącej konferencji ISC09 (International Supercomputing Conference) w Hamburgu. Stoisko projektu PRACE (Partnership for Advanced Computing in Europe) odwiedziło tym razem ponad 250 osób, co pokazuje, że inicjatywa pan-europejskiej integracji infrastruktury obliczeniowej jest rozpoznawalnym znakiem zarówno w środowisku użytkownikow końcowych jak i dostawców sprzętu.

Czytaj dalej

Stoisko DORII na ISC’09

W czasie targów ISC’09 prezentowany jest na stoisku jeden z projektów koordynowanych przez PCSS – DORII (EU FP7 RI- 213110, ang Deployment of Remote Instrumentation Infrastructure, w tłumaczeniu, “Wdrożenie infrastruktury do zdalnego sterowania instrumentami naukowymi”). Projekt dostarcza gotowe rozwiązania IT dla zdalnego sterowania instrumentami i przetwarzania danych pochodzących z sensorów, korzystając z rozwiązań HPC.

Czytaj dalej