Wydarzenia

4. Konferencja Centrum Innowacji Microsoft w Poznaniu

4 marca 2010 r. w siedzibie poznańskiego Centrum Innowacji Microsoft odbyła się kolejna (czwarta już) edycja corocznej konferencji, organizowanej pod hasłem „Nowoczesne Technologie Bliżej Nas”. Organizatorom miło poinformować, że tegoroczna impreza cieszyła się rekordowym zainteresowaniem! Podobnie jak w roku ubiegłym, konferencja ukierunkowana była głównie na najnowsze obszary prac MIC – interoperacyjność, wirtualizację i HPC. Staraliśmy się przygotować sporą liczbę krótkich i ciekawych prezentacji dotyczących różnych tematów, a także pokazać realne przykłady wdrożeń, w których omawiane rozwiązania znajdują szerokie zastosowanie z pożytkiem dla użytkownika końcowego.

Czytaj dalej

Premier Waldemar Pawlak na stoisku Wklastra, PCSS i miasta Poznań na targach CeBIT 2010

Innowacyjne technologie z targów CeBIT, a także polskie dokonania i prezentacje rodzimych wystawców odwiedził 3 marca br. w Hannowerze wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Stoisko miasta Poznań, Wielkopolskiego Klastra Teleinformatycznego, w tym Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego było jednym z dwóch w hali Future Parc, które tego dnia było zaszczycone oficjalną delegacją ministra. Wicepremier wyraził zadowolenie z wyraźnej obecności tak wielu polskich firm na targach zaawansowanych technologii. „Jak widać, jest zapotrzebowanie na dobrą jakość” – powiedział w wywiadzie telewizyjnym.a

Czytaj dalej

„Połączone światy” – PCSS na targach CeBIT 2010

2 marca 2010 r. rozpoczęły się największe w Europie, jedne z największych na świecie targów świata IT; ta znana z nowatorskich produktów i prezentacji innowacyjnych premier impreza odbywa się w Hannowerze już od 24 lat. W tym roku, pośród 4157 firm z 68 krajów będzie także blisko 20 polskich przedsiębiorstw. Swoje stoisko prezentuje także Wielkopolski Klaster Teleinformatyczny, który wraz z miastem Poznań oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym przedstawia wspólne osiągnięcia w dziedzinie e-infrastruktury i nowoczesnych usług ICT.

Czytaj dalej

Dyskusja o interoperacyjności podczas 4. Konferencji MIC

Oficjalna definicja interoperacyjności to zdolność do współdziałania różnych systemów informatycznych, polegająca na możliwości bezpiecznej wymiany danych o określonej strukturze i wzajemnego wykorzystywania tych danych poprzez tworzenie z nich informacji. Interoperacyjność jest jednym z obszarów, na których MIC prowadzi od ubiegłego roku intensywne prace.

Czytaj dalej

Pierwszy polski wpis w ROARMAP – rejestrze mandatów Open Access

W dniu 16 lutego 2010 roku w rejestrze ROARMAP zarejestrowane zostało rozporządzenie obowiązujące w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie dotyczące obowiązkowego archiwizowania w repozytorium instytucjonalnym IBB PAN wszystkich opublikowanych prac naukowych. Jest to 145 wpis w tej bazie i równocześnie pierwszy wpis pochodzący z Polski. Gratulujemy!

Czytaj dalej

Wielkopolski rynek IT – czego oczekuje od pracownika ?

Zapraszamy do rejestracji i uczestnictwa w seminarium StartUp-IT „Wielkopolski rynek IT – czego oczekuje od pracownika ?” w dniu 26.02.2001r. Seminarium jest przygotowane we współpracy z Wielkopolskim Klastrem Teleinformatycznym i firmami IT mającymi siedzibę w Poznaniu i okolicach. Celem spotkanie jest przedstawienie czego doświadczone firmy IT oczekują od absolwentów uczelni podczas rekrutacji.

Czytaj dalej

Warsztaty StartUp-IT

„W ramach projektu StartUp-IT, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe odbywają się warsztaty „Tworzenie biznesplanów”. Warsztaty są bezpłatne. Uczestniczyć w nich mogą studenci i absolwenci uczelni planujących zalożyć własną działalność gospodarcza.
Warsztaty będą powtórzone 9, 11 i 15 lutego 2010r.
Szczegoły na www.StartUp-IT.pl

Czytaj dalej

Operacja krtani na żywo w Internecie – efekt współpracy Kliniki Otolaryngologii UM w Poznaniu i PCSS

20 stycznia 2010 w Klinice Otolaryngologii UM w Poznaniu odbyła się transmisja na żywo z operacji krtani prowadzonej przez Profesora Szyftera; technologicznie wspierało ją Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. „Laryngektomia rekonstrukcyjna nadpierścienna z CHEP”, jak fachowo nazywał się ten zabieg, polegał na całkowitym wycięciu dużej części krtani pacjenta, wycięciu guza i rekonstrukcji krtani w taki sposób, by operowany mógł w krótkim czasie normalnie funkcjonować: przełykać, oddychać, a nawet mówić.

Czytaj dalej

Zdalna instrumentacja w gridach – Konferencja INGRID 2010 w Poznaniu

Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe jest współorganizatorem kolejnej edycji konferencji INGRID2010, która odbędzie się w Poznaniu w dniach 12-14 maja 2010 r. Ta prestiżowa konferencja dotycząca wykorzystania technologii gridowych, a w szczególności zagadnień zdalnej instrumentacji, odbywa się już po raz piąty.

Czytaj dalej