Program tegorocznego Festiwalu jest niezwykle bogaty, obejmuje wszystkie dziedziny nauki. Przede wszystkim zapraszamy do Polskiej Akademii Nauk na ul. H. Wieniawskiego 17/19. Na uczestników będą czekać wykłady, koncerty, pokazy filmów, stoiska interaktywne, konkurs, oraz warsztaty w laboratorium. Będzie również możliwość zwiedzenia serwerowni PCSS oraz wzięcia udziału w konkursie o Marie Curie-Skłodowskiej. Program Festiwalu przygotowały: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Instytut Genetyki Człowieka PAN, Obserwatorium Astrogeodynamiczne, Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borówcu oraz Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe przygotuje dodatkowo relację z przebiegu Festiwalu, w której znajdą się m. in. wypowiedzi osób prowadzących wykłady, relacje ze stoisk oraz opinie uczestników. Festiwal zostanie podsumowany podczas rozmowy z organizatorami w studio Naukowej Interaktywnej Telewizji Platon TV. Materiały zostaną udostępnione do publikacji na stronach Oddziału PAN w Poznaniu i PCSS (www.pan.poznan.pl i www.pcss.pl).
Ponadto, przedstawiciele PCSS przygotują następujące pokazy naukowe:
ROZSZERZONA RZECZYWISTOŚĆ W PSYCHOMOTORYCZNEJ ZABAWIE – STOISKO INTERAKTYWNE
Coś dla fanów łamigłówek: gra w puzzle w zupełnie nowym wydaniu. Pokazanie nowoczesnych technologii i form interakcji i ich zastosowania do uatrakcyjnienia tradycyjnej zabawy. Pokaz z użyciem QR kodów oraz rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality) przygotowany w oparciu o biblioteki open source. Zagraj i dowiedz się więcej o technologiach!
INTELIGENTNY SYSTEM MONITORINGU W INTERNECIE PRZYSZŁOŚCI
Poznaj możliwości nowoczesnych systemów monitoringu. Dowiedz się jak Internet przyszłości przyczyni się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa na ulicy, w pracy i w domu.
ŚCIANA WIDEO WYSOKIEJ ROZDZIELCZOŚCI
W czasie demonstracji zaprezentowana zostanie ściana wideo wysokiej rozdzielczości złożona z kilkudziesięciu dwudziestoczterocalowych paneli LCD o rozdzielczości 1920×1200 każdy (czyli nieco więcej niż rozdzielczość full HD)Na ścianie zostanie zaprezentowana wizualizacja danych naukowych, medycznych, multimedialnych i innych.
ZASTOSOWANIE INTERFEJSÓW MOBILNYCH W DZIEDZINIE WIZUALIZACJI
W trakcie demonstracji, przedstawione zostaną zagadnienia związane z wpływem nowoczesnych technologii na wizualizację komputerową. Widzowie będą mieli możliwość zapoznania się z interfejsami bazującymi na ekranach dotykowych, czy też sensorach wbudowanych w urządzenia mobilne. Sterowanie wizualizacją będzie możliwe również z wykorzystaniem własnych telefonów komórkowych, natomiast jej wynik zostanie wyświetlony na telewizorze 3D.
ENERGOOSZCZĘDNE BIURO
Steruj oświetleniem, urządzeniami i komputerami na odległość przy użyciu ekranu dotykowego i inteligentnych gniazdek. Sprawdź ile prądu zużywasz. Zidentyfikuj urządzenia odpowiedzialne za największe zużycie energii. Dowiedz się więcej o monitorowaniu i kontroli zużycia energii elektrycznej, zarządzaniu energią w komputerach oraz komunikacji bezprzewodowej.
ZWIEDZANIE SERWEROWNI POZNAŃSKIEGO CENTRUM SUPERKOMPUTEROWO-SIECIOWEGO
Odwiedzający serwerownię będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska superkomputerom wykonującym obliczenia naukowe, systemom backupu oraz archiwizacji danych, a także zlokalizowanym tam urządzeniom węzła Polskiego Internetu Optycznego – PIONIER.
CYFROWE KINO PRZYSZŁOŚCI 4K 3D
Zaprezentujemy Wam nowoczesną technologię cyfrowego obrazu 4K oraz 4K 3D z dźwiękiem przestrzennym. Zostaną pokazane krótkie filmy wszechstronnie przedstawiające jej możliwości. Odpowiemy na pytania o nowych metodach, ograniczeniach, zastosowaniu i kierunku rozwoju techniki obrazu 3D. Kino przyszłości zobaczycie już dziś!
Do zobaczenia na ul. Wieniawskiego 17/19.
Pamiętaj: wtorek, 27 marca, godz. 09.00!
Program wydarzenia organizowanego w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN jest dostępny tutaj.